مقتدی صدر: به دلیل حضور «اهل قضیه و برخی مفسدان»، جریان صدر برای یک سال تعلیق می‌شود

جمعه ۱۴۰۲/۰۱/۲۵

مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه در عراق، از تعلیق جریان صدر برای دست‌کم یک سال خبر داد و گفت انگیزه‌اش از این کار، مبارزه با فساد و به دلیل وجود افراد «اهل قضیه» است.

مقتدی صدر روز جمعه در توییتی نوشت: «اگر اصلاح‌گر عراق باشم اما نتوانم جریان صدر را اصلاح کنم، گناه است.»

او همچنین ادامه رهبری جریان صدر را در شرایطی که «اهل قضیه و برخی مفسدان» در آن حضور دارند، اشتباه خواند.

پیش از این شورای عالی قضایی عراق، حکم بازداشت ۶۵ تن را به اتهام عضویت در گروه موسوم به «اصحاب القضیه» (اهل قضیه) صادر کرد

گروه موسوم به اهل قضیه، طیفی از جریان صدر است که او را امام زمان می‌دانند و ویدیویی از یکی از آنان منتشر شد که از اعتکاف در مسجد کوفه و بیعت با صدر به عنوان «امام زمان» در شب قدر سخن می‌گفت.

ساعاتی پیش از این پیام مقتدی صدر اما صالح محمد العراقی، از افراد نزدیک به او هم اعلام کرد به دستور صدر، مراسم اعتکاف در مسجد کوفه به دلیل رفتارهای «مفسدانی که اهل قضیه نامیده می‌شوند» لغو شده است.

رهبر جریان صدر عراق در پیام توییتری خود اضافه کرد: «تعلیق تمام فعالیت‌های جریان صدر را به جز نماز جمعه، سازمان میراث و دفتر سید شهید (ارباب رجوع) برای دست‌کم یک سال، مصلحت می‌دانم؛ تا اول در پیشگاه خداوند و دوم در برابر پدرم از همه این امور اعلام برائت کنم.»

به گفته مقتدی صدر، مزار پدرش محمد صدر هم در نجف تا بعد از عید فطر بسته خواهد بود.

او در پیامی جداگانه خبر داد حساب کاربری‌اش در توییتر نیز تا اطلاع ثانوی بسته خواهد شد.

کم‌تر از یک سال قبل یعنی در هفتم شهریور سال ۱۴۰۱ هم او در ادامه بن‌بست سیاسی عراق بر سر تشکیل دولت، با انتشار بیانیه‌ای از سیاست «کناره‌گیری» و تمامی دفاتر خود را تعطیل کرده بود.

کناره‌گیری مقتدی صدر از صحنه سیاسی عراق واکنش‌هایی به دنبال داشت و روسای جمهوری، دولت، مجلس و شورای قضایی عراق در جلسه‌ای از صدر درخواست کردند به گفت‌وگو برای حل بحران سیاسی برگردد.

پیش از این کناره‌گیری، او از همه احزاب سیاسی و به طور خاص حزب متبوعش خواسته بود از سمت‌های دولتی دست کشیده و در انتخابات و تشکیل دولت جدید شرکت نکنند.

از سوی دیگر جریان صدر به ویژه به مداخلات جمهوری اسلامی از طریق گروه‌های تحت حمایتش در عراق معترض است و این گروه‌ها را به دامن زدن فساد در کشور و وابستگی به خارج متهم می‌کند.

پس از اعلام کناره‌گیری صدر نیز هوادارانش به ساختمان‌های دولتی عراق، از جمله کاخ ریاست جمهوری در منطقه سبز بغداد هجوم بردند و به تعدادی از دفاتر گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران نیز حمله کردند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
تیتر اول
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید