گزارش اختصاصی از چگونگی شناسایی و کشتن شهریار محمدی؛ گواهی فوت ده‌ها قربانی حکومت منتشر شد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۴

اسناد رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند شهریار محمدی، ورزشکار ۲۸ ساله اهل بوکان، در جریان خیزش «زن، زندگی، آزادی» به عمد هدف گلوله ماموران امنیتی قرار گرفت و کشته شد. حساب کاربری «۱۵۰۰ تصویر» هم اسناد و تصاویری منتشر کرده است از گواهی فوت برخی از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری.

بر اساس این اسناد، شهریار محمدی روز ۲۵ آبان پیکر دوستش محمد حسن‌زاده، دیگر شهروند معترض کشته شده را برای جلوگیری از ربایش ماموران امنیتی، از سردخانه به مسجد آرامستان بوکان منتقل می‌کند.

تصاویر رسیده به ایران‌اینترنشنال اما نشان می‌دهند نیروهای امنیتی، شهریار محمدی را در مراسم تدفین محمد حسن‌زاده شناسایی می‌کنند و خودروی او را عامدانه هدف شلیک گلوله قرار می‌دهند.

تصاویر ارسالی به ایران‌اینترنشنال آشکار می‌کنند که ماموران با وجود انتقال شهریار محمدی به بیمارستان، به پزشکان اجازه عمل جراحی این جوان ورزشکار ۲۸ ساله را نمی‌دهند و خانواده‌اش را هم هدف ضرب و جرح قرار می‌دهند.

پیکر این جوان کشته شده، در فضایی امنیتی و تنها با حضور مادرش به خاک سپرده می‌شود.

تصویر شهریار محمدی اما پیش از کشته شدن او در فضای مجازی دست به دست شده بود؛ هنگامی که بر سر پیکر دوست کشته‌شده‌اش، محمد حسن‌زاده، تا صبح نشست تا ماموران امنیتی او را مخفیانه دفن نکنند.

تصاویری از گواهی فوت کشته‌شدگان خیزش انقلابی

در روزهای گذشته حساب کاربری «۱۵۰۰ تصویر» اقدام به انتشار تصاویری از گواهی فوت و جواز دفن تعدادی از کشته‌شدگان خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی کرد.

بر اساس این تصاویر، علاوه بر دلایل «نامعلوم»، در گواهی فوت آن‌ها از عباراتی چون آسیب عروقی و شکستگی استخوان ران چپ، اصابت پرتابه فلزی شتاب‌دار (و اجسام پرتابه‌ای پر‌شتاب)، عملکرد وسایل جنگی در خارج از جنگ، اصابت گلوله، برخورد اجسام سخت یا تیز، شوک ناشی از خونریزی، آسیب احشاء قفسه سینه و شکم، آسیب عناصر حیاتی گردن، خرد شدگی جمجمه و آسیب نسج مغز، سوختگی و ... برای دلیل مرگ استفاده شده است.

نرگس خرمی‌فرد، حسن (مهرگان زحمتکش)، روزبه خادمیان، سپهر اعظمی، حنانه کیا، سیامک بابا، احمدرضا قلجی، علی عباسی، رضا شهپرنیا، محمد جامه‌بزرگ، شیرین علیزاده، عرفان خزائی و زانیار ابوبکری، تعدادی از ده‌ها قربانی جمهوری اسلامی هستند که حساب کاربری ۱۵۰۰ تصویر گواهی فوت و جواز دفن آنان را منتشر کرده است.

در جریان خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، بیش از ۵۰۰ نفر به دست عوامل حکومت کشته شدند و چهار معترض بازداشت شده (محسن شکاری، مجیدرضا رهنورد، محمد حسینی و محمدمهدی کرمی) نیز پس از دادگاه‌های فرمایشی، اعدام شدند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران هم چندی پیش در گزارشی اعلام کرد اقدامات جمهوری اسلامی در جریان سرکوب خیزش انقلابی مردم می‌تواند جرایم بین‌المللی از جمله «جنایت علیه بشریت» تلقی شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
دنیای چین - فصل دوم
خبر

شنیداری

پادکست‌ها