فاجعه سوخت‌بری در سیستان و بلوچستان؛ دست‌کم ٢٣ سوخت‌بر از آغاز سال ۱۴۰۲ کشته و زخمی شدند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۳

کولبر نیوز گزارش داد در ۲۱ روز ابتدای سال جدید ۱۷ سوخت‌بر به دنبال شلیک نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی یا عوامل دیگری همچون تصادف و آتش‌ گرفتن خودرو و انبارهای سوخت کشته شده‌ و شش سوخت‌بر نیز زخمی شده‌اند. بر اساس این گزارش، چهار نفر از کشته‌شدگان کودک بوده‌‌اند.

کولبر نیوز نوشت: «از اول فروردین تا ٢١ فروردین ١۴٠٢، تعداد ٢١ حادثه سوخت‌بری مانند تیراندازی عوامل رژیم، تصادف و واژگونی خودرو و آتش گرفتن انبارهای سوخت رخ داده است که بر اثر آن ٢٣ سوخت‌بر کشته یا مجروح شده‌اند.»

از تعداد ١٧ سوخت‌بر کشته شده، یک نفر بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای جمهوری اسلامی جان باخته و چهار نفر از کشته‌شدگان نیز کودک سوخت‌بر (زیر ١٨ سال) بوده‌اند.

از شمار شش سوخت‌بر مجروح نیز سه نفر بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای حکومتی مجروح شده‌اند.

بر اساس این گزارش، محرومیت تعمدی و سیاست تبعیض جمهوری اسلامی در قبال استان‌های مختلف، از جمله سیستان و بلوچستان و کردستان، باعث رشد پدیده‌هایی مانند سوخت‌بری و کولبری شده است.

کولبر نیوز که اخبار کولبران را دنبال می‌کند، ضمن ارائه این گزارش تاکید کرد: «افرادی به ناچار و تنها برای تامین حداقل معیشت روزانه خود و خانواده قدم در راه پر خطر سوخت‌بری و کولبری می‌گذارند. این در حالی است که رژیم و عوامل وابسته به آن، نه تنها ناتوان از رفع این تبعیض‌ها و حل بحران‌های این اقشار از جامعه است، بلکه خود نیز به صورت مستقیم و غیر مستقیم، در کشتن، مجروح کردن و به خطر انداختن جان و مال این افراد دخیل است.»

این اولین بار نیست که اخبار کشته شدن سوخت‌بران منتشر می‌شود.

در سال‌های اخیر «کمپین فعالین بلوچ» بارها گزارش داده در اثر شلیک نیروهای سپاه پاسداران، تعدادی از سوخت‌بران کشته و زخمی شده‌اند.

از جمله نیروهای سپاه پاسداران روز سه‌شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ دو سوخت‌بر را در ریگ ملک شهرستان میرجاوه واقع در استان سیستان و بلوچستان هدف شلیک مستقیم گلوله قرار دادند که در نتیجه آن یک سوخت‌بر به نام سعید شاهوزهی کشته شد.

این دو سوخت بر در حال انتقال سوخت به ریگ ملک بودند که نیروهای سپاه پاسداران «بدون ایست و هشدار» به سمت آن‌ها تیراندازی کردند.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در ارتباط با این ماجرا گزارش داد کشته شدن یک سوخت‌بر به دست نیروهای سپاه، اعتراض مردم و اهالی ریگ ملک را به همراه داشت که معترضان با برخورد خشونت‌آمیز نیروهای نظامی مواجه شدند.

علاوه بر سوخت‌بران، جمهوری اسلامی کولبران را نیز هدف می‌گیرد؛ به طوری که سال گذشته ۱۷۲ کولبر بر اثر شلیک مستقیم نیروهای امنیتی کشته و زخمی شدند.

همچنین در سال ۲۰۲۲ در مسیرهای مرزی استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه ۴۳ کولبر کشته و ۲۱۵ کولبر دیگر زخمی شدند.

شلیک مستقیم نیروهای جمهوری اسلامی، بهمن و سرمازدگی، رفتن روی مین و سقوط از کوه، علت کشته شدن این کولبران بوده است.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
چند چند
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید