پس از رزمایش چین در اطراف تایوان، آمریکا و فیلیپین بزرگ‌ترین رزمایش مشترک را آغاز کردند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۲

در حالی که آمریکا و فیلیپین در حال مقابله با نفوذ چین در منطقه شرق آسیا هستند، این دو کشور متحد با ۱۷هزار و ۶۰۰ پرسنل نظامی، بزرگ‌ترین رزمایش نظامی تاریخ روابط دو‌جانبه خود را روز سه‌شنبه ۱۱ آوریل (۲۲ فروردین) آغاز کردند. این رزمایش تا روز ۲۸ آوریل ادامه خواهد داشت.

این رزمایش، سی و هشتمین دور رزمایش مشترک سالانه آمریکا و فیلیپین موسوم به «بالیکتان» (به معنی شانه به شانه در زبان فیلیپینی) است اما در این رزمایش تقریبا دو برابر نیروهای رزمایش سال گذشته، نیروی نظامی حضور و مشارکت دارند.

همچنین در رزمایش امسال برای اولین بار از شلیک گلوله‌های واقعی در دریای چین جنوبی استفاده می‌شود که تقریبا حاکمیت همه این دریا مورد ادعای چین است.

در این رزمایش قرار است هلیکوپترها در جزیره‌ای متعلق به فیلیپین در حدود ۳۰۰ کیلومتری تایوان فرود آیند.

دولت جدید فیلیپین شمار پایگاه‌های آمریکایی را در هفته‌های گذشته افزایش داده است.

از سوی دیگر این رزمایش درست بعد از پایان رزمایش «شمشیر واحد» ارتش چین در اطراف تایوان برگزار می‌شود.

رزمایش ارتش چین روز دوشنبه رسما به پایان رسید اما تایوان در روز سه‌شنبه هم چندین کشتی جنگی و هواپیمای چینی را در نزدیکی قلمرو خود شناسایی کرد.

آمریکا در ماه‌های گذشته چند رزمایش کم‌سابقه یا بی‌سابقه را با کشورهای منطقه از جمله تایلند و متحدان شرقی خود برگزار کرده است.

هدف از این رزمایش‌ها آمادگی برای رویار‌ویی احتمالی با چین و همین‌طور نزدیکی بیشتر به کشورهای پیرامون دریای جنوب چین ارزیابی شده است.

این اما اولین بار است که این تمرینات تحت دستور رییس‌جمهوری فیلیپین برگزار می‌شود که به دنبال بهبود روابط با واشینگتن است.

در ماه‌های اخیر، مانیل و واشینگتن گشت‌زنی‌های دریایی مشترک خود را در دریای چین جنوبی آغاز کردند و به توافقی با هدف افزایش حضور نظامی آمریکا در فیلیپین دست یافتند.

بر اساس این قرارداد، نیروهای آمریکایی مجاز به استفاده از چهار پایگاه نظامی دیگر فیلیپین، از جمله یک پایگاه دریایی نه چندان دور از تایوان خواهند بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
مستند کوتاه - کمون پاریس
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها