۲۰ میلیارد دلار ارز در خانه‌ها نگهداری می‌شود؛ تلاش دولت برای به‌دست آوردن دلارهای مردم

شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۹

پس از انتشار گزارش ایران‌اینترنشنال درباره فشار بانک‌ها به صرافی‌ها به منظور افتتاح سپرده بلندمدت ارزی برای مشتریان، بانک مرکزی در اعلامیه‌ای از مردم خواست ارزهای خانگی‌ خود را به سپرده ارزی در بانک تبدیل کنند. گفته می‌شود بیش از ۲۰ میلیارد دلار ارز در خانه‌ها نگهداری می‌شود.

بانک مرکزی در اطلاعیه خود اعلام کرده است در صورتی که مردم قصد برداشت اصل یا سود سپرده ارزی خود را داشته باشند، بانک‌ها باید وجه مردم را مشابه با ارز دریافت شده،‏ یا دلار و یورو پرداخت کنند.

این اقدام در راستای فشار شبکه بانکی به متقاضیان خرید ارز برای سپرده‌گذاری ارزی در بانک‌هاست.

صداوسیمای جمهوری اسلامی نیز پس از این اطلاعیه بانک مرکزی، در گزارشی مفصل با تاکید بر مباحث دینی تلاش کرد تا مردم را به سپرده‌گذاری ارزی در بانک‌ها تشویق کند.

در گزارش این سازمان به نقل از رییس کمیسیون اقتصادی مجلس آمده است که در حال حاضر «بیش از ۲۰ میلیارد دلار» در دست مردم است و در خانه‌ها نگهداری می‌شود.

در قسمتی از گزارش صداوسیما با استناد به آیات قرآن، نگهداری دلار در خانه نکوهش و مستحق عذاب بزرگ اعلام شد.

این اطلاعیه اما تایید گزارش اختصاصی ایران‌اینترنشنال از تلاش حکومت برای ترغیب مردم به سپرده‌گذاری ارزی است.

ایران‌اینترنشنال پیش از این با پیگیری از صرافی‌های داخل کشور گزارش داد پس از بخشنامه جدید بانک مرکزی مبنی بر توقف فروش نقدی ارز سهمیه‌ای و واریز ارز مورد نظر به حساب ارزی افراد، بازار دچار آشفتگی شده است.

بر اساس گفته‌های یکی از صرافان دولتی، پس از این بخشنامه عملا ارزی برای فروش در اختیار صرافی‌ها قرار نمی‌گیرد و بانک‌ها هم در افتتاح حساب ارزی موانعی را برای متقاضیان ایجاد می‌کنند.

از سوی دیگر، برخی متقاضیان در مراجعه برای افتتاح حساب ارزی با اصرار بانک برای افتتاح حساب مدت‌دار به منظور عدم پرداخت اسکناس ارز روبه‌رو شده‌اند.

به اعتقاد این صراف، برخلاف ادعای مسوولان، مردم دیگر با کاهشی شدن روند قیمت هیجان‌زده نمی‌شوند و دلارهای خود را نمی‌فروشند چرا که افکار عمومی باور دارد قیمت دلار در آینده رشد بیشتری خواهد کرد و بنابراین خریداران دلار به راحتی به فروشنده تبدیل نمی‌شوند.

بانک مرکزی در سال جدید در یک بخشنامه، محدودیت‏‌های جدید خرید ارز سهمیه‌ای را اعلام کرد. از جمله این محدودیت‌ها عدم ارائه اسکناس از سوی کارگزاری‌ها و واریز ارز به حساب‌های ارزی متقاضیان، کاهش سهمیه از پنج هزار به دو هزار یورو و همچنین محدودیت ۳۶۵ روز برای خرید مجدد است.

حساب ارزی ایجاد شده برای دریافت ارز هم باید با حداقل ۱۰۰ دلار موجودی به مدت شش ماه باز بماند.

این در حالی است که خرید ارز سهمیه‌ای با کارت ملی، ملاکی برای قطع یارانه و تغییر دهک‌بندی یارانه‌بگیران از سوی وزارت رفاه اعلام شده است.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
چشم‌انداز
خبر

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید