راهپیمایی سکوت زاهدانی‌ها در جمعه‌ اعتراضی دیگر و تجمع مردم گالیکش: «از ظالمین بیزاریم»

جمعه ۱۴۰۲/۰۱/۱۸

روز جمعه ۱۸ فروردین‌ ماه، مردم زاهدان دومین راهپیمایی سکوتشان را در بیست‌وهفتمین جمعه اعتراضی خود برپا کردند. در گالیکش استان گلستان هم مانند هفته‌های گذشته، مردم این شهر دست به برگزاری تجمعات اعتراضی زده و شعارهایی در «بیزاری از ظالمان» سر دادند.

مردم زاهدان پس از نماز جمعه ۱۸ فروردین، راهپیمایی سکوت برگزار کردند.

هفته پیش نیز اعلام شده بود به دلیل ماه رمضان، معترضان در راهپیمایی گسترده خود شعار نمی‌دهند.

یکی از مخاطبان ایران‌اینترنشنال با ارسال ویدیویی از این راهپیمایی، تاکید کرد که «سال ۱۴۰۲، سال گذار از جمهوری اسلامی است».

تداوم این اعتراضات خیابانی در حالی‌ است که امروز هم اینترنت شهر زاهدان با قطع و اختلال گسترده همراه بود.

نت‌بلاکس، سازمان غیردولتی ناظر بر اینترنت جهانی، در توییتی نوشت داده‌های شبکه نشان‌دهنده اختلال قابل توجه در اتصال اینترنت در زاهدان است.

از سوی دیگر هفته گذشته و در شامگاه ۱۰ فروردین، نیروهای نظامی و بسیج با حضور در محله‌های مختلف زاهدان، خودروها و موتورسیکلت‌ها را توقیف و شمار گسترده‌ای از مردم را پس از تفتیش بدنی بازداشت کردند.

پس از جمعه خونین زاهدان در روز هشتم مهر، مردم این شهر و برخی دیگر از شهرهای استان سیستان و بلوچستان، هر هفته به صورت مداوم تظاهرات خیابانی بر پا کرده و خواستار سرنگونی جمهوری اسلامی شده‌اند.

در پی تداوم این اعتراضات، فضایی امنیتی بر این شهر حاکم شده و نیروهای حکومتی شماری از نوجوانان و جوانان را بازداشت کرده‌اند.

تداوم اعتراضات در گالیکش

شهروندان ساکن گالیکش در استان گلستان نیز روز جمعه در اعتراض به سرکوب روحانیون اهل تسنن و با فریاد مطالبه آزادی آنان از زندان، به خیابان‌ها آمدند.

معترضان در این تجمع شعارهایی چون «مولانای باغیرت، حرف تو حرف ملت»، «ما ملت اسلامیم، از ظالمین بیزاریم» و «ما ملت آزادیم، از ظالمین بیزاریم» سر دادند.

در هفته‌های گذشته هم مردم شهر گالیکش در حمایت از محمدحسین گرگیج، امام جمعه اهل سنت برکنار شده آزادشهر، تجمعاتی اعتراضی برپا کرده‌اند.

گرگیج از اواخر دی ماه سال گذشته از رفتن به منبر و برگزاری نماز جمعه در گالیکش هم منع و در خانه‌اش حصر شد اما او با وجود این ممنوعیت، چندین جمعه متوالی است که با حمایت و تجمع مردم معترض گالیکش، نماز جمعه این شهر را برگزار می‌کند.

مراسم تولد بر سر مزار جواد شیازی در اصفهان

هم‌زمان با این تجمع‌های اعتراضی، مراسم تولد جواد شیازی، یکی از کشته‌شدگان آبان ۹۸، بر سر مزار او در باغ رضوان اصفهان برگزار شد.

در ویدیوی منتشر شده از این مراسم مادر جواد، با فوت کردن شمع تولد فرزندش می‌گوید: «آرزوی نابودی قاتلین بچه‌هامون رو می‌کنم.»

در روزهای گذشته نیز شمار زیادی از مردم تهران با حضور در شهر زیبا و منزل پدری حمیدرضا روحی، مراسم تولد این جوان کشته شده در جریان خیزش انقلابی را برگزار کردند.

در این تجمع گسترده که به مناسبت ۲۰ سالگی حمیدرضا روحی مقابل خانه او و اطرافش برگزار شد، معترضان شعار «زن، زندگی، آزادی»، «مرگ بر دیکتاتور»، «آزادی، آزادی، آزادی» و «خامنه‌ای ضحاک، می‌کشیمت زیر خاک» سر دادند.

بر اساس گزارش‌ها، علی روحی، پدر حمیدرضا که از مردم برای حضور در مراسم تولد فرزندش دعوت کرده بود، بازداشت شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
هت‌تریک با مزدک میرزایی
۲۴
۲۴

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.