نگرانی لبنانی‌ها از حملات اسرائیل؛ «حماس با حمایت حزب‌الله، لبنان را وارد بحرانی تازه کرد»

جمعه ۱۴۰۲/۰۱/۱۸

نگرانی‌ها در لبنان در پی بمباران مناطقی در جنوب این کشور به وسیله ارتش اسرائیل افزایش یافته است. از سویی، بالا گرفتن تنش میان دو کشور هم‌زمان با ورود اسماعیل هنیه، رییس دفتر حماس به بیروت بوده و برخی لبنانی‌ها می‌گویند او با حمایت حزب‌الله، کشورشان را وارد بحران جدیدی کرده است.

بنا بر گزارش رسانه‌های لبنانی، حوادث اخیر میان لبنان و اسرائیل، خطرناک‌ترین اتفاقات پیش آمده میان دو کشور از زمان جنگ سال ۲۰۰۶ است.

حزب‌الله در مقابل اتهامات اسرائیل مبنی بر شلیک صدها راکت از خاک لبنان به سمت اسرائیل تا این لحظه سکوت اختیار کرده و هیچ بیانیه رسمی‌ای صادر نکرده است؛ هرچند یک مقام حزب‌الله مسوولیت این گروه را در پرتاب موشک رد کرد.

در همین حال نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان، حملات راکتی از خاک کشورش به سمت اسرائیل را محکوم کرد و گفت لبنان هر گونه افزایش تنش و درگیری نظامی با استفاده از خاک خود را رد می‌کند.

به گفته او، استفاده از خاک لبنان برای انجام حملات باعث از بین رفتن ثبات در کشور خواهد شد.

برخی رسانه‌های لبنانی بروز این تنش در جنوب این کشور را هم‌زمان با سفر اسماعیل هنیه، رییس دفتر سیاسی جنبش حماس به بیروت، قابل توجه دانسته و گفته‌اند هنیه که روز چهاشنبه (۱۶ فروردین) وارد پایتخت شد، لبنان را در خطر یک رویارویی نظامی با اسرائیل قرار داده است.

به گفته ناظران، فعالیت‌های نظامی گروه‌های فلسطینی در جنوب لبنان بدون موافقت حزب‌الله که این مناطق را در کنترل خود دارد، انجام نمی‌شود.

خشم لبنانی‌ها از اتفاقات پیش آمده به اندازه‌ای است که برخی فعالان لبنانی خواستار دستگیری اسماعیل هنیه شده‌اند که به طرز مشکوکی در این زمان خاص به لبنان سفر کرده است.

یکی از فعالان لبنانی در توییتی سفر هنیه به لبنان را به منظور انجام یک نقشه مشترک با جمهوری اسلامی ایران ارزیابی کرده است.

بر اساس گزارش‌ها، هنیه پس از دیدار با گروه‌های فلسطینی در لبنان به آنان گفته است نیروهای مقاومت در مقابل دشمنی‌های اسرائیل ساکت نخواهند نشست.

لبنانی‌ها اما سکوت دولت کشورشان درباره حوادث اخیر را مورد انتقاد قرار داده‌اند، چرا که به گفته شهروندان، تنها دولت می‌تواند درباره جنگ یا صلح تصمیم بگیرد اما تاکنون به حزب‌الله اجازه داده از خاک لبنان به سود حماس و جمهوری اسلامی استفاده کند.

لبنانی‌ها اکنون در وضعیتی تنش‌زا به سر می‌برند و بسیاری منتظر پیامدهای بمباران اردوگاه فلسطینی الرشیدیه در جنوب این کشور به دست اسرائیل هستند.

با وجود گمانه‌زنی‌ها درباره واکنش حزب‌الله به اسرائیل و احتمال بروز جنگ بین دو کشور، تحلیل‌گران ورود حزب‌الله به جنگ را «بعید» می‌دانند چرا که این گروه شبه‌نظامی، از واکنش مناطق شیعه‌نشین که همچون دیگر لبنانی‌ها از فقر رنج می‌برند، هراس دارد.

همچنین برخی می‌گویند حزب‌الله با منحرف کردن نگاه‌ها به سمت لبنان، به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در خروج از بحران داخلی در این کشور کمک می‌کند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید