حملات توپخانه‌ای ارتش اسرائیل به جنوب لبنان پس از شلیک موشک از لبنان به اسرائیل

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۷

پس از پرتاب موشک‌هایی از جنوب لبنان به سوی اسرائیل، ارتش اسرائیل با توپخانه‌ به سوی جنوب لبنان حمله کرد.

رسانه‌های اسرائیلی روز پنج‌شنبه ۱۷ فروردین از پرتاب ده‌ها موشک از سوی مرز لبنان به شهرهای شمالی اسرائیل خبر دادند و نوشتند بسیاری از این موشک‌ها به وسیله سامانه گنبد آهنین رهگیری شدند.

رسانه‌های دولتی لبنان نیز بدون ارائه جزییاتی از تلفات احتمالی، گزارش دادند اسرائیل به اهدافی در جنوب لبنان حمله کرده است.

هنوز هیچ گروهی مسوولیت حملات موشکی به اسرائیل را برعهده نگرفته اما در روزهای اخیر اسرائیل و فلسطینیان بار دیگر در اورشلیم با یکدیگر درگیر شدند.

پس از این حملات، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، برای بررسی اوضاع با مقام‌های نظامی این کشور تشکیل جلسه داد.

دفتر نتانیاهو اعلام کرد:‌ «نخست‌وزیر به‌روزرسانی‌های مستمری را درباره وضعیت امنیتی دریافت می‌کند و ارزیابی‌هایی را با روسای نهادهای امنیتی انجام خواهد داد.»

اورژانس اسرائیل نیز گزارش داد یک مرد بر اثر اصابت ترکش و یک زن هنگام دویدن به سمت پناهگاه مجروح شده‌اند.

این رویداد در حالی است که یک روز پس از ورود نیروهای امنیتی اسرائیل به مسجد الاقصی در شرق اورشلیم، ارتش اسرائیل اعلام کرد شبه‌نظامیان فلسطینی در نوار غزه، روز پنج‌شنبه ۱۷ فروردین برای دومین روز متوالی به سمت اسرائیل راکت شلیک کردند.

نوار غزه در کنترل شبه‌نظامیان حماس است و اسرائیل با حمله‌های هوایی به حملات موشکی از سمت غزه واکنش نشان داده است.

نیروهای امنیتی اسرائیل شامگاه چهارشنبه ۱۶ فروردین با ورود به مسجد الاقصی، کسانی را که در این مسجد سنگر گرفته بودند، وادار به خروج کردند.

در این واقعه ده‌ها نفر از فلسطینیان که برخی از آن‌ها نقاب‌پوش بودند، با افروختن آتش و پرتاب سنگ و مواد آتش‌زا به سمت ماموران پلیس اسرائیل، با آنان درگیر شدند.

پلیس اسرائیل از بازداشت بیش از ۳۵۰ فلسطینی در روزهای گذشته در شرق اورشلیم خبر داد. همزمان تظاهرات و راهپیمایی در شهرها و روستاهای عربی از جمله ام‌الفهم، عرابا و حیفا نیز برگزار شد.

اکنون حدود یک سال است خشونت‌ها میان اسرائیل و فلسطینیان نگرانی‌های بین‌المللی ایجاد کرده است.

وزارت امور خارجه تشکیلات خودگردان فلسطینی اعلام کرد شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه در نشستی غیرعلنی درباره عملیات در مسجد الاقصی بحث خواهد کرد.

گفت‌وگوی ویژه
۲۴
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید