تظاهرات «روز قدس» برای سومین سال پیاپی در برلین لغو شد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۷

دفتر اطلاع‌رسانی پلیس برلین اعلام کرد درخواست مجوز تظاهرات «روز قدس» که قرار بود روز شنبه ۱۵ آوریل (۲۶ فروردین) برگزار شود، از سوی برگزار‌کنندگان پس گرفته شده است.

مقامات امنیتی آلمان معتقدند حزب‌الله لبنان، وابسته به جمهوری اسلامی که از سال ۲۰۲۰ در فهرست گروه‌های تروریستی آلمان است در برگزاری این تظاهرات دست دارد.

پلیس آلمان از ارائه هر گونه اطلاعات در خصوص علت پس گرفته شدن درخواست تظاهرات «روز قدس» خودداری کرد.

در سال‌های گذشته نیز که درخواست برگزاری این تظاهرات پس گرفته شد، مقامات ایالت برلین اعلام کردند اجازه برگزاری تظاهراتی را نخواهند داد که در آن علیه یهودیان نفرت‌پراکنی می‌شود.

سه سال پیش وزارت کشور آلمان اعلام کرد حزب‌الله لبنان را سازمانی تروریستی می‌شناسد و هر گونه فعالیت‌ این گروه شبه‌نظامی را در خاک این کشور به طور کامل ممنوع اعلام کرد.

این در حالی است که تا آن زمان تنها فعالیت شاخه نظامی حزب‌الله که از سوی اتحادیه اروپا به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته می‌شود، در آلمان ممنوع بود اما از آن پس، فعالیت شاخه سیاسی حزب‌الله لبنان نیز که به ویژه به برگزاری تجمعاتی علیه اسرائیل می‌پردازد، در خاک آلمان ممنوع شد.

رهبر سازمان مرکزی یهودیان آلمان ضمن استقبال از تصمیم این کشور خواهان این شد که تظاهرات روز قدس نیز که آن را «یهودی‌ستیزانه» خواند، ممنوع شود.

حزب‌الله لبنان در سال ۱۹۸۲ میلادی و تحت حمایت جمهوری اسلامی تاسیس شد و تاکنون چندین عملیات تروریستی در جهان انجام داده است.

پیش از آلمان، دولت‌های آمریکا، بریتانیا، کانادا، هلند، اسرائیل، عربستان سعودی و اتحادیه عرب، هر دو شاخه سیاسی و نظامی حزب‌الله را به فهرست گروه‌های تروریستی اضافه کرده‌ بودند.

ممنوعیت برگزاری تظاهرات روز قدس در آلمان اما در شرایطی است که این کشور فشارها علیه جمهوری اسلامی را به دلیل سرکوب اعتراضات ایران افزایش داده است.

همچنین آلمان به تازگی اعلام کرد یک مرد ۳۲ ساله ایرانی را به ظن طراحی یک حمله «اسلام‌گرایانه» با استفاده از سیانور و رایسین، در غرب آلمان دستگیر کرده است.

در سال ۲۰۱۸، پلیس آلمان یک تونسی ۳۱ ساله و همسرش را به اتهام این که می‌خواستند «اولین حمله بیولوژیکی» را در این کشور صورت دهند، دستگیر کرد.

آلمان در سال‌های اخیر هدف حملات متعدد اسلام‌گرایان قرار گرفته است؛ از جمله حمله با کامیون به بازار کریسمس در دسامبر ۲۰۱۶ که ۱۳ کشته بر جای گذاشت.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید