امانوئل مکرون خطاب به رییس‌جمهوری چین: روی شما حساب می‌کنم تا روسیه را سر عقل بیاورید

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۷

امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه در دیدار با شی جین‌پینگ، همتای چینی خود گفت که می‌داند می‌تواند روی او حساب کند تا روسیه را بر سر عقل بیاورد و همه را پای میز مذاکره بنشاند.

مکرون روز پنج‌شنبه ۱۷ فروردین در دومین روز از سفر رسمی خود به پکن، با رییس‌جمهوری چین دیدار و از جمله درباره بحران اوکراین گفت‌وگو کرد.

شی جین‌پینگ نیز از روابط چین با فرانسه در جهانی که در حال «تغییر عمیق تاریخی» است، استقبال کرد.

رهبران دو کشور قرار است بعدازظهر پنج‌شنبه به وقت محلی کنفرانس مطبوعاتی برگزار کنند و سپس یک نشست سه‌جانبه با حضور اورسولا فون در لاین، رییس کمیسیون اروپا، در پکن برگزار خواهد شد.

هدف سفر دو رهبر اروپایی به پکن، درخواست از جین‌پینگ، متحد نزدیک مسکو، برای ایفای نقشی در زمینه برقراری صلح در اوکراین اعلام شده است.

به گفته دفتر ریاست جمهوری فرانسه، مکرون صبح پنج‌شنبه همچنین با لی کیانگ، نخست‌وزیر چین دیدار داشت و «درباره درگیری در اوکراین» بحث کرد.

مکرون با اشاره به «دوران سختی که از آن عبور می‌کنیم» بر «اهمیت گفت‌وگو بین چین و فرانسه» تاکید کرد.

رییس‌جمهوری فرانسه سپس با ژائو لجی، رییس پارلمان ملی چین گفت‌وگو کرد و «تاثیر جنگ در اوکراین بر امنیت و توازن استراتژیک جهانی» را مورد تاکید قرار داد.

هم‌زمان، فون در لاین که با لی کیانگ، نخست وزیر چین دیدار داشت، تاکید کرد: «روابط اتحادیه اروپا و چین در سال‌های اخیر پیچیده شده است و مهم است که امروز همه جنبه‌های این رابطه را با هم مورد بحث قرار دهیم.»

سفر مکرون به چین در حالی است که حضور سال گذشته اولاف شولتز، صدراعظم آلمان در این کشور، انتقادهایی را برانگیخت.

همچنین این سفر در شرایطی است که خشم معترضان در فرانسه علیه اصلاحات بازنشستگی مورد نظر مکرون همچنان در حال افزایش است.

با این حال این سفر به او فرصتی برای کسب امتیاز در روابط اقتصادی با چین می‌دهد.

در مقابل، خبرنگاران می‌گویند پکن نگران تجارت است و به دنبال رویکرد سخت‌گیرانه واشینگتن در رابطه با چین، مایل است با اتحادیه اروپا به توافقاتی دست یابد.

چین در ماه‌های اخیر با میانجی‌گری در روابط تهران و ریاض خود را بیش از گذشته به عنوان یک بازیگر مهم بین‌المللی مطرح کرده است. با این حال آمریکا طرح چین را برای برقراری صلح در اوکراین رد کرده است.

جهان‌نما
چند چند
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید