۸۷۱ کشته در حوادث رانندگی نوروز؛ «۵۱ درصد تصادف‌های منجر به فوت مربوط به پراید و پژو بود»

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۶

جانشین پلیس راهور فراجا با ارائه «بیلان حوادث رانندگی در تعطیلات نوروزی»، از وقوع بیش از ۸۵ هزار تصادف و مرگ ۸۷۱ نفر خبر داد و گفت نیمی از فوتی‌ها، در تصادف خودروهای پراید و پژو اتفاق افتاده است.

تیمور حسینی، جانشین پلیس راهور فراجا روز چهارشنبه ۱۶ فروردین در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا درباره سهم خودروهای داخلی از کل تصادفات منجر به فوت گفت: «۲۷ درصد خودروها در تصادفات فوتی خودروی پژو، ۲۴ درصد خودروی پراید، پنج درصد خودروهای خارجی و کمتر از یک درصد هم اتوبوس بودند. مابقی نیز مربوط به انواع دیگر خودرو و موتورسیکلت است.»

سهم ۵۱ درصدی پراید و پژو در آمار کشته‌ها در حالی‌ است که حسینی گزینه ناامنی خودروهای داخلی و البته غیر‌استاندارد بودن جاده‌های کشور را از فهرست «مهم‌ترین دلایل وقوع تصادفات رانندگی در ایام نوروز ۱۴۰۲» حذف کرده است.

یک‌سوم کشته‌ها کودک‌اند

در این گزارش همچنین یادآوری شده که ۲۸ درصد از کشته‌شدگان معادل حدود یک‌سوم آمار فوتی‌ها، کودک و نوجوان (زیر ۱۸ سال)، ۳۳ درصد رانندگان وسایل نقلیه، ۱۰ درصد موتورسواران و سه درصد هم عابران پیاده بوده‌اند.

به گفته جانشین پلیس راهور فراجا در تعطیلات نوروزی در مجموع ۵۱۳ میلیون تردد و ۸۵ هزار و ۴۶۹ فقره تصادف شامل فوتی، جرحی و خسارتی ثبت شده است.

بیشترین تصادفات منجر به فوت در سیستان و بلوچستان

او در بیلان خود آمار جزیی‌تری هم از کشته‌شدگان حوادث رانندگی ارائه کرد و گفت از ۸۷۱ مرگ رخ داده در سفرهای نوروزی، ۷۳ مورد آن در استان سیستان و بلوچستان رخ داده است.

شدیدترین تصادف منجر به فوت در این بازه زمانی هم مربوط به واژگونی یک خودروی پژو در محور خاش - زاهدان است که در آن هشت نفر کشته و چهار نفر مجروح شدند.

آمار بیشترین تعداد مجروح بر اثر تصادف هم به واژگونی یک اتوبوس در محور خاش برمی‌گردد که علاوه بر فوت پنج سرنشین، ۲۲ نفر هم در آن مجروح شدند.

از سوی دیگر حسینی «سرعت غیرمجاز، سبقت غیرمجاز، تجاوز به چپ، عدم توجه به جلو و خستگی و خواب‌آلودگی» را دلایل اصلی بروز این تصادفات خواند و از اشاره به موضوع غیر استاندارد بودن جاده‌ها و ایمن نبودن خودروهای ساخت ایران چشم‌پوشی کرد.

سایر مقام‌های جمهوری اسلامی نیز همواره عدم رعایت حق تقدم، عدم توانایی در کنترل وسیله نقلیه و سرعت و سبقت غیرمجاز را دلیل عمده تصادف‌ها اعلام کرده و می‌گویند ۸۲ درصد این حوادث جاده‌ای بر اثر عدم توجه به جلو و خستگی و خواب‌آلودگی رانندگان به ویژه در محورهای طولانی اتفاق می‌افتند.

بسیاری از کارشناسان اما علاوه بر این عوامل انسانی، استاندارد و ایمن نبودن خودروهای ایرانی و وضعیت نامناسب جاده‌ها را عاملی موثر در بروز تصادفات عنوان می‌کنند.

کمال هادیانفر، رییس پلیس راهور هم اخیرا به شکلی تلویحی این موضوع را تایید کرد و گفت: «پنج هزار و ۲۰۰ نقطه حادثه‌خیز در کشور داریم که از بین آن‌ها تقریبا ۸۷۷ نقطه پر حادثه هستند و باید با اولویت برطرف شوند.»

ثبت ۸۷۱ کشته برای تصادفات نوروزی امسال در حالی‌ است که سال گذشته، آمار قربانیان ۱۸ روزه سفرهای نوروزی در تصادفات جاده‌ای، ۷۴۶ فوتی اعلام شده بود.

بر اساس آن‌چه مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند، ۴۳ درصد از کشته‌شدگان حوادث رانندگی پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست می‌دهند و دلیلش «عدم تشخیص در ضربه مغزی یا خونریزی داخلی» و «خطای» پزشکی است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

چشم‌انداز
خبر
مستند کوتاه - جنگ برای استقلال
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.