سفر امانوئل مکرون به پکن؛ امیدواری برای کاهش حمایت چین از روسیه در تهاجم علیه اوکراین

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۶

امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، اندکی قبل از اورسولا فون در لاین، رییس کمیسیون اروپا، برای یک سفر سه روزه وارد پکن شد. بحران اوکراین و روابط تجاری میان پکن و اتحادیه اروپا از موضوعات اصلی مذاکرات و گفت‌وگوها در این سفر اعلام شده است.

رسانه‌ها روز چهارشنبه ۱۶ فروردین نوشتند که مکرون و فون در لاین امیدوارند با چین، یکی از شرکای اصلی اقتصادی اروپا دوباره مذاکره کنند و به مسایل حساسی مانند اوکراین نیز بپردازند.

سفر قبلی رییس‌جمهوری فرانسه به چین به چهار سال پیش باز می‌گردد.

از آن زمان، با توجه به اقدامات مرزی سخت‌گیرانه‌ای که پکن در مواجهه با همه‌گیری کرونا اعمال کرد، ارتباطات دیپلماتیک از راه دور و در پس زمینه وخامت روابط بین اتحادیه اروپا و چین به عنوان دومین قدرت اقتصادی بزرگ جهان انجام شده است.

قرار است که مکرون، مانند فون در لاین، روز پنج‌شنبه ۱۷ فروردین با شی جین‌پینگ، رییس‌جمهوری چین دیدار و او را به استفاده از نفوذ خود بر مسکو برای برقرار کردن صلح در اوکراین یا دست‌کم حمایت نکردن از متحد روس خود متقاعد کند.

این دو رهبر اروپایی همچنین قصد دارند تاکید کنند که اروپا نمی‌پذیرد چین به روسیه تسلیحات تحویل دهد.

انتظار می‌رود مکرون و فون در لاین از چین‌پینگ بخواهند با ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، گفت‌وگو کند.

مشاور مکرون پیش از این سفر گفت که چین یکی از معدود کشورهایی است که می‌تواند تاثیر تعیین‌کننده‌ای بر درگیری‌ها در اوکراین داشته باشد.

سفر مکرون به چین در حالی است که پیشتر سفر اولاف شولز، صدراعظم آلمان به چین در سال گذشته انتقادهایی را برانگیخته بود.

همچنین این سفر در شرایطی است که خشم معترضان در فرانسه علیه اصلاحات بازنشستگی مورد نظر مکرون همچنان در حال افزایش است.

با این حال این سفر به مکرون فرصتی برای کسب امتیاز در روابط اقتصادی با چین می‌دهد.

در مقابل، خبرنگاران می‌گویند پکن نگران تجارت است و به دنبال رویکرد سخت‌گیرانه واشینگتن در رابطه با چین، مایل است با اتحادیه اروپا به توافقاتی دست یابد.

چین در ماه‌های اخیر با میانجی‌گری در روابط تهران و ریاض خود را بیش از گذشته به عنوان یک بازیگر مهم بین‌المللی مطرح کرده است. با این حال آمریکا طرح چین را برای برقراری صلح در اوکراین رد کرده است.

پربیننده‌ترین‌ها

تاریخ شفاهی - فصل دوم
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید