موافقت رئیسی با استعفای وزیر آموزش و پرورش؛ معلمان برای دور تازه اعتراض‌ها آماده می‌شوند

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۴

پس از چند روز گمانه‌زنی، سرانجام رسانه‌های ایران از کناره‌گیری یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش، از سمت خود خبر دادند. این در حالی است که اعتراض‌های معلمان در ایران ادامه دارد و تحصن‌ها و تجمع‌هایی در روز دوشنبه برگزار شده و قرار است بار دیگر در روز پنجشنبه برگزار شود.

رسانه‌های جمهوری اسلامی از پذیرش استعفای نوری از سوی ابراهیم رئیسی خبر دادند و نوشتند که رئیسی، موقتا رضا مراد صحرایی، رییس دانشگاه فرهنگیان را به سمت سرپرست این وزارتخانه منصوب کرده است.

سرپرست کنونی وزارت آموزش و پرورش، در دوران ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس دانشگاه فرهنگیان انتخاب شده بود.

کنار گذاشتن نوری از وزارت آموزش و پرورش در شرایطی است که معلمان خود را آماده دور جدیدی از اعتراض‌ها پس از شروع فعالیت مدارس در سال جدید کرده‌اند

کمیته پیگیری مطالبات معلمان استان تهران از معلمان خواسته که در اعتراض به عدم اجرای مطالباتشان از جمله اصلاح آیین‌نامه قانون رتبه‌بندی و پرداخت اضافه‌کاری شش ماهه، روز ۱۴ فروردین از حضور در کلاس‌های درس خودداری و روز ۱۷ فروردین مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع کنند.

بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال، روز دوشنبه برخی از معلمان در بوکان و همدان در اعتراض به اجرای ناقص رتبه‌بندی در مدارس تحصن و از حضور در کلاس درس خودداری کردند.

همچنین قرار است روز پنجشنبه هفدهم فروردین نیز اعتراضاتی از سوی معلمان برگزار شود.

به عنوان نمونه، انجمن صنفی معلمان کردستان اعلام کرد در صورت تداوم بازداشت سلیمان عبدی، اعضای آن روز پنجشنبه مقابل آموزش‌و‌پرورش سقز تجمع اعتراضی برگزار خواهند کرد.

پیشتر تاخیر در پرداخت حقوق اسفندماه معلمان و عدم پرداخت معوقات معلمان بر اساس قانون رتبه‌بندی موجی از اعتراضات را به راه انداخته بود.

محمد وحیدی، عضو کمیسیون آموزش مجلس، درباره تاخیر در پرداخت حقوق معلمان در اسفند گفت: «در چنین شرایط حساسی شخص وزیر آموزش و پرورش چند روزی در سفر زیارتی کربلا بوده و در کشور حضور نداشت».

با این که محمد مخبر معاون ابراهیم رئیسی وزارت آموزش و پرورش را مقصر اصلی این موضوع اعلام کرد، اما دولت رئیسی هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده است. بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، معلمان قرارداد کار معین از مهر ۱۴۰۱ تا فروردین ۱۴۰۲ هیچ حقوق و عیدی دریافت نکرده‌اند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در پیام خود برای تبریک نوروز، به جمهوری اسلامی هشدار داد در صورت برآورده نشدن مطالبات حداقلی معلمان، «خیابان همچنان میعادگاه معلمان خواهد بود» و آنان خود را برای اردیبهشت ۱۴۰۲ مهیا خواهند ساخت.

جهان‌نما
پرسش - فصل سوم
خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید