ادامه پلمب واحدهای صنفی و تهدیدات مقامات جمهوری اسلامی در ارتباط با عدم رعایت حجاب اجباری

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۳

همزمان با نافرمانی مدنی گسترده بسیاری از مردم ایران در رعایت نکردن حجاب اجباری در مکان‌های عمومی، مقامات جمهوری اسلامی ضمن تشدید تهدیدهای خود علیه شهروندان، به پلمب گسترده واحدهای صنفی که در آنها حجاب اجباری رعایت نشده روی آورده‌اند.

کریم احمدی، فرمانده ناحیه مقاومت سپاه کاشان، هنگام بازدید از «باغ فین» از پلمب بیش از ۴۰ واحد صنفی به دلیل «بی‌حجابی» مشتریان آن خبر داد. او گفت که طی یک ماه گذشته ۶۰۰ مورد بازدید از اصناف و اماکن این شهرستان توسط تیم‌های مختلف از جمله بسیج اصناف و ستاد «امر به معروف» انجام شده و این روند ادامه دارد.

در همین حال، به دستور دادستان کاشان، مجتمع کاشان مال، بزرگترین مجموعه تجاری و گردشگری این شهر، نیز به دلیل رعایت نکردن «شئونات اسلامی» پلمب شده است.

از کرمانشاه نیز ویدیویی به‌دست ایران اینترنشنال رسیده که نشان می‌دهد کارکنان بنای تاریخی طاق بستان از ورود زنانی که از نظر آن‌ها بدون «حجاب اجباری» محسوب می‌شوند، به محوطه این اثر باستانی جلوگیری می‌کنند.

در همین حال، تاکید مقامات حکومت بر پایبند کردن مردم به حفظ حجاب اجباری ادامه دارد. ابراهیم رئیسی پایبندی به حجاب اجباری را «واجب» خواند و گفت: «حجاب ضرورت دینی و امری قانونی است.»

او ضمن تاکید بر احساس مسئولیت نسبت به انجام معروف‌ها و نهی از بدی‌ها در ماه رمضان گفت: «دختران و زنان ما با رعایت حجاب بار دیگر پایبندی به قانون و ضرورت‌های دینی را نشان خواهند داد.»

از سوی دیگر، زهره الهیان، نماینده مجلس، اعلام کرد که نمایندگان مجلس نشست‌هایی را با وزیر کشور، وزیر ارشاد، پلیس امنیت اخلاقی و قوه قضاییه درباره حجاب برگزار خواهند کرد. او گفت «گروه‌های مردمی» بیشترین نقش را در فرهنگ‌سازی حجاب دارند.

اصغر عسگری، امام جمعه رفسنجان، نیز با تهدید به پلمب اماکن تاریخی در صورت رعایت نشدن حجاب اجباری در آن‌ها گفت: «چند تا آدم به‌عنوان گردشگر هرگونه خواستند با هر پوششی حاضر شوند قابل قبول نیست. اگر مسئولان این اماکن اقدام نکنند، ما اقدام می‌کنیم و آن مکان را پلمب می‌کنیم.»

محمد حجتی، امام جمعه کرمانشاه، نیز ضمن گلایه از سکوت نهادهای فرهنگی در برابر «بی‌حجاب»، گفت: «تلاش‌های فرهنگی دشمن در ماه‌های اخیر علیه حجاب بی‌سابقه بوده است لذا نباید سکوت پیشه کنیم.»

غلامعلی صفایی، نماینده خامنه‌ای در بوشهر، نیز گفت: «دشمنان می‌خواهند با بی‌حجابی ما را شکست دهند و با توجه به شکست‌های متعدد دشمن در عرصه ها و جبهه‌های مختلف، ناامیدی برای دشمن و امیدواری برای ما است.»

از زمان کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و آغاز خیزش انقلابی مردم ایران، بسیاری از شهروندان در یک نافرمانی گسترده مدنی، بدون حجاب اجباری در مکان‌های عمومی حاضر می‌شوند.

در مقابل، در روزهای گذشته خبرهای فراوانی از پلمب اماکن گردشگری، رستوران‌ها و کافه‌ها به دلیل پذیرایی از زنان «بی‌حجاب»، درگیری مردم با «آمران به معروف» منتشر شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
دنیای چین - فصل دوم

شنیداری

پادکست‌ها