افزایش قیمت هر متر مسکن مهر به ۴۰ میلیون تومان؛ ۱۵ هزار واحد تحویل شده در پردیس خالی هستند

شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۲

در حالی که قیمت هر متر مربع مسکن مهر پردیس در سال ۸۹ بین ۳۷۰ تا ۴۷۰ هزار بود، امروز با گذشت ۱۲ سال، بهای هر متر مربع از این واحدها به بیش از ۴۰ میلیون تومان رسیده و با برخی از مناطق شهر تهران مانند جوادیه، هم‌قیمت شده است.

خبرگزاری ایلنا روز شنبه ۱۲ فروردین در گزارشی از بازار مسکن در منطقه پردیس نوشت که افزایش قیمت‌ها در شرایطی است که ساکنان مسکن مهر پردیس هنوز هم به زیرساخت‌های شهری برای زندگی مانند آب، فاضلاب، مراکز درمانی، آموزشی و حمل و نقل عمومی دسترسی ندارند.

بر اساس این گزارش، از حدود ۸۴ هزار واحد مسکن مهر پردیس ۲۲ هزار واحد هنوز در مرحله ساخت قرار دارند و به متقاضیان تحویل داده نشده‌اند.

از سوی دیگر، طبق آخرین گزارش‌های ارائه شده در سال ۹۹، بیش از ۱۵ هزار مسکن مهر تحویل شده به متقاضی در این منطقه، خالی از سکنه هستند. با این حال گفته می‌شود با ساخت متروی پردیس که از چند سال پیش وزرای راه و شهرسازی وقت وعده آن را داده و می‌دهند، قیمت واحدهای مسکن مهر ارزش افزوده قابل توجهی خواهند یافت.

نمونه‌ای از قیمت واحدهای مسکن مهر در پردیس

بنا بر این گزارش، افزایش ۱۰ برابری قیمت هر متر از مسکن مهر در کلان‌شهری مانند تهران و پر فروش شدنشان در شرایطی است که تا چند سال پیش بسیاری از این واحدها در بین مردم محبوب نبودند و مورد استقبال خریداران قرار نمی‌گرفتند اما امروز با قیمت خانه در برخی از مناطق داخل شهر تهران برابری می‌کنند.

بر اساس گزارشی که خبرگزاری ایسنا منتشر کرده، هر چند که در تهران با صرف دو میلیارد تومان تنها می‌توان یک آپارتمان ۴۰ متری در محله‌هایی مثل بریانک، نواب، یافت‌آباد، شادآباد، جوادیه و فلاح خریداری کرد اما ارزش این واحدها تقریبا با یک آپارتمان مشابه در مسکن مهر پردیس برابر است.

ایسنا همچنین گزارش داده که قیمت هر متر مربع آپارتمان ۲۲ سال ساخت در مرکز شهر تهران و محدوده میدان ولیعصر و میدان انقلاب حدود ۷۰ میلیون تومان است.

بازار مسکن این روزها به دلیل تعطیلات نوروزی در سکون است و راکد. قیمت‌های سال جدید هنوز اعلام نشده اما در هفته‌های پایانی سال گذشته، قیمت مسکن در تهران با رشد ۶۶ درصد طی یک سال به میانگین متری ۵۲ میلیون تومان رسید.

روابط بین‌المللی، اصلاح نظام یارانه‌ای، نوسانات نرخ ارز، قیمت نهاده‌های ساختمانی و نرخ ساخت در سال ۱۴۰۱ از جمله عوامل موثر بر افزایش بهای خانه بودند اما اثر متغیرهای سیاسی و اقتصادی بر قیمت ملک در سال جاری، به گفته کارشناسان از اردیبهشت مشخص خواهد شد.

افزایش چند برابری قیمت خرید و اجاره خانه در حالی است که حداقل حقوق کارگران در سال جدید با محاسبه مبلغ حق مسکن، بن خواربار و حق اولاد به هشت میلیون و ۸۲ هزار و ۶۰ تومان رسیده است.

طبق آمارها از سال ۹۴ قدرت خرید مردم برای خرید یک سکه تمام بهار آزادی از ۷۶ درصد به ۱۷/۲ درصد رسیده است و هر کارگر با حداقل دستمزد خود در سال جاری می‌تواند کمتر از یک ربع سکه بهار آزادی بخرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نمادهای قرن بیستم
جهان‌نما
خبر
مستند کوتاه - کمون پاریس

شنیداری

پادکست‌ها