پرونده رومن زادوروف، متهم به قتل دختری ۱۳ساله، مجال کوبیدن بر طبل اصلاحات قضایی در اسرائیل

جمعه ۱۴۰۲/۰۱/۱۱

رومن زادوروف، زندانی اسرائیلی اوکراینی‌الاصل که به جرم قتل یک دختر ۱۳ ساله به حبس ابد محکوم شده و ۱۶ سال گذشته را در حبس سپری کرده بود، در دادگاه تجدید‌نظر بی‌گناه شناخته شد و از زندان آزاد شد.

ماجرای قتل تئیر رادا سال‌هاست افکار عمومی در اسرائیل را به خود مشغول کرده و با وجود حکم دادن دادگاه به تبرئه راداروف، بسیاری همچنان او را قاتل تئیر می‌دانند.

اما انتشار چنین خبری فراتر از تبرئه زادوروف و باز ماندن پرونده قتل تئیر رادا، دستمایه تاکید بر لزوم اجرای اصلاحات قضایی در اسرائیل شده است؛ همان اصلاحاتی که لایحه پیشنهادی آن ماه‌هاست موجب راهپیمایی‌های اعتراضی گسترده در اسرائیل شده و حالا با انتشار خبر تبرئه زادوروف، بُعد جدیدی به خود گرفته است چون نمودار مشکل‌دار بودن یک نظام قضایی است که باعث شده زادوروف، شاید «بی‌گناه»، ۱۶ سال را پشت میله‌های زندان بگذراند.

داستان قتل تئیر رادا

دسامبر ۲۰۰۶ بود که جسد تئیر رادا، با گلوی بریده و در خون غلتیده، در توالت دبیرستان محل تحصیل او واقع در بلندی‌های جولان پیدا شد.

به داستان قتل او بارها و بارها در فیلم‌ها و کتاب‌ها و همچنین در یک مستند نتفلیکس پرداخته شده است.

چند روز پس از قتل تئیر رادا، زادوروف دستگیر شد و بر اساس شواهد به دست آمده و اعترافات خودش، به حبس ابد محکوم شد.

حکم حبس ابد او بعدها در دادگاه عالی تایید شد اما در سال ۲۰۲۱، دادگاه عالی اجازه برگزاری دادگاه تجدیدنظر را داد؛ سپس زادوروف را ابتدا طی فرآیند بررسی دوباره پرونده به حبس خانگی فرستاد و بعد هم او را از اتهام قتل تبرئه کرد.

پیش‌تر و در جریان بررسی پرونده زادوروف، گفته شده بود ضربات چاقوی روی بدن تئیر رادا با چاقوی دندانه‌دار ایجاد شده و نه چاقوی لبه‌تیز که نظر دادستان بود.

حالا و در بحبوحه جنجال اصلاحات قضایی در اسرائیل، به گزارش جروزلم‌پست، خود زادوروف هم گفته که او قربانی سیستم ناکارآمد قضایی در اسرائیل شده است.

زادوروف گفت مردم باید این‌طور فکر کنند که شاید این اتفاق برای خودشان هم بیفتد؛ پس بهتر است عدالت در حق من اجرا شود پیش از این که کس دیگری قربانی آن شود.

او خواستار دخالت نهاد ثالثی به جز پلیس و دادستان در مواردی از این دست شد.

لایحه اصلاحات قضایی به ابتکار هم‌حزبی‌های بنیامین نتانیاهو، یاریو لوین، وزیر دادگستری و سیمچا روثمن، رییس کمیته قضایی کنست در حزب لیکود پیشنهاد شده است.

لوین و روثمن هر دو کینه دیرینه‌ای از دادگاه عالی اسرائیل در دل دارند و آن را صاحب قدرت بیش از اندازه در حوزه اموری مرتبط با جماعت بسیار مذهبی اسرائیل و جمعیت مزراحی، یهودیان اصالتا اهل خاورمیانه، می‌بینند. حالا روثمن با توسل به مورد زادوروف، بر اصلاحات قضایی بیش از پیش تاکید می‌کند.

از نظر لوین هم نظر مشاوران حقوقی حکومتی نباید از نظر قانونی لازم‌الاجرا باشد اما استدلال افراد مخالف با لایحه اصلاحات قضایی این است که این مشاوران اختیاراتی را که موافقان اصلاحات قضایی در اسرائیل ادعا می‌کنند، ندارند و در حقیقت تنها مجری قوانینی‌اند که وجود دارد.

تبرئه زادوروف واکنش‌های زیادی را در اسرائیل برانگیخته و توییت‌های افراد خواهان اصلاحات در سیستم قضایی، نشان می‌دهد آن‌ها باور دارند برخی محکومان بی‌گناه در زندان هستند.

این افراد از گذاشتن بنای حکم دادن بر اعترافات مظنونان گله کرده‌اند و آن را راهی فوری، سرسری و بسیار خطرناک در صدور احکام قضایی خوانده‌اند.

در حالی که نظرات هر دو سو شنیده می‌شود، افرادی که خواهان اصلاحات قضایی‌‌اند «بی‌عدالتی»‌ روا داشته شده در حق زادوروف را علم کرده‌اند تا بلندتر از پیش بر طبل لزوم اعمال اصلاحات قضایی در اسرائیل بکوبند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
تیتر اول
خبرها
امروز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.