تحقیر مقام‌های جمهوری اسلامی از سوی دولت پوتین در جریان سفرهای حکومتی به مسکو ادامه دارد

جمعه ۱۴۰۲/۰۱/۱۱

برخورد تحقیرآمیز سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری‌اسلامی در سفر او به مسکو واکنش‌هایی را حتی از سوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی برانگیخت و به موضوعی بحث‌برانگیز‌ در شبکه‌های اجتماعی تبدیل شد.

بر اساس یک ویدیوی منتشر شده، امیرعبداللهیان در خودروی خود منتظر استقبال لاوروف مقابل ساختمان وزارت امور خارجه روسیه در مسکو بوده اما لاوروف آنجا از او استقبال نکرده است.

در این ویدیو لاوروف هنگام ورود امیرعبداللهیان به ساختمان وزارت امور خارجه روسیه می‌گوید: «نمی‌خواستی پیاده شوی؟»

امیرعبداللهیان می‌گوید: «منتظر بودم.»

لاوروف از امیرعبداللهیان می‌پرسد که منتظر چه بوده اما او پاسخ نمی‌دهد.

پس از پخش گسترده این ویدیو و شکل گرفتن موجی از واکنش‌ها به تحقیر مقام‌های جمهوری اسلامی از سوی روسیه، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گفت که «به دلیل هوای بارانی» مسکو، لاوروف در «مکان استقبال» منتظر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی بود.

کنعانی مدعی شد: «برخی که با انگیزه‌های مختلف اصولا از ارتباطات و تبادل هیات‌های ایران با طرف‌های مختلف نگرانند، دنبال حاشیه‌سازی‌های ناشیانه هستند؛ خصوصا در شرایطی که با سفری بسیار موفق و دارای ابعاد سیاسی، اقتصادی و راهبردی و موضوعات مهم منطقه‌ای هم مواجه شوند.»

اما این اولین بار نیست که مقام‌های جمهوری اسلامی مورد تحقیر روسیه در جریان سفرهایشان به مسکو قرار می‌گیرند.

در سال ۱۳۹۹ زمانی که محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی، به عنوان پیام‌رسان علی خامنه‌ای به مسکو رفت، ناگهان دیدار قالیباف با ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه لغو شد و دلیل آن را پروتکل‌های بهداشتی کرونا اعلام کردند.

همچنین دی ماه ۱۴۰۰در همان بدو ورود ابراهیم رئیسی به فرودگاه مسکو، پوتین از رییس‌جمهوری ایران در فرودگاه استقبال نکرد.

این در حالی است که مقام‌های جمهوری اسلامی برای سفرهای مقام‌های دولت روسیه به تهران، عالی‌ترین سطح تشریفات را به جا می‌آورند.

تحقیر مقام‌های جمهوری اسلامی از سوی دولت پوتین در حالی است که جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر سیاست نزدیکی به چین و روسیه را در پیش گرفته است.

همچنین جمهوری اسلامی به دلیل ارسال پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین، متحمل تحریم‌های گسترده کشورهای غربی شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

تیتر اول
خبرها
خبر
چشم‌انداز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.