جمهوری اسلامی با تکیه بر «همجنس‌گراستیزی» به‌دنبال خاموش‌سازی اعتراضات ضدحکومتی است

جمعه ۱۴۰۲/۰۱/۱۱

شش رنگ، شبکه لزبین‌ها و ترنسجندرهای ایرانی، در گزارشی نوشت که جمهوری اسلامی در خیزش انقلابی از همجنس‌گراستیزی برای خاموش کردن اعتراضات استفاده کرده و مقامات حکومتی بارها اعلام کرده‌اند معترضان با هدف ترویج همجنس‌گرایی از سوی دولت‌های خارجی حمایت می‌شوند.

این موسسه در گزارش تحقیقی جدید خود با عنوان «هراس‌افکنی از اقلیت‌های جنسی؛ سیاست خاموش‌سازی اعتراضات ضد حکومت»، به شرح نفرت‌پراکنی‌ علیه افراد «ال‌جی‌بی‌تی‌+» و به‌ویژه همجنس‌گرایان در جریان خیزش انقلابی اخیر پرداخته است.

یافته‌ها و مستندات این گزارش می‌گوید میزان نفرت‌پراکنی علیه جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌+ در جریان خیزش انقلابی از سوی مقام‌های رسمی افزایش یا شدت یافته است و رسانه‌های دولتی در این مدت کوشیده‌اند به مردم القا کنند در صورت ادامه اعتراضات و سرنگونی جمهوری اسلامی، «انحرافات اخلاقی» در جامعه رواج پیدا می‌کند.

شش رنگ همچنین به ذکر دو نمونه از «نفرت‌پراکنی رسمی» حکومت علیه افراد ال‌جی‌بی‌تی‌+ در جریان اعتراضات و انتساب آنان به دولت‌های خارجی پرداخت و نوشت: «آبان سال گذشته گروهی از بسیجیان با آتش زدن پرچم رنگین‌کمانی مقابل سفارت انگلیس در تهران، اعلام کردند دولت‌های غربی محرک خیزش انقلابی مردم و در پی ترویج همجنس‌گرایی هستند.»

بر اساس این گزارش، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هم در دی‌ ماه ۱۴۰۱ در سخنرانی خود ممنوعیت موضوعاتی مثل «همجنس‌بازی» را فقط مربوط به اسلام ندانسته و گفته بود این جریان در تمام ادیان جزو «محرمات قطعی» است.

شبکه لزبین‌ها و ترنسجندرهای ایرانی در ادامه، نفرت‌پراکنی مقامات جمهوری اسلامی علیه اقلیت‌های جنسی را مصداق نقض آشکار حقوق بین‌الملل خواند و اعلام کرد: «مقامات ایران آشکارا از همجنس‌گرا‌هراسی اجتماعی موجود استفاده می‌کنند تا مردم را از گسترش همجنس‌گرایی در صورت سقوط جمهوری اسلامی بترسانند.»

این گزارش با اشاره به این که جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌+ با «تبعیض و سرکوب و خشونت شدید دولتی و اجتماعی» روبه‌روست، یادآوری کرد که این جامعه از سوی دیگر در منازعات اجتماعی به عنوان «ابزاری برای به سکوت کشاندن جامعه با استفاده از تابوهای موجود» مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد.

روان‌شناسان و کنش‌گران می‌گویند نفرت‌پراکنی را حلقه اول زنجیره‌ای از اتفاقات می‌نامند که در نهایت منجر به حذف کامل یک «جامعه اقلیت» خواهد شد.

به گفته آن‌ها علی خامنه‌ای با سخنرانی علیه همجنس‌گرایان، به دنبال ارسال این پیام است که اگر شما علیه جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌+ خشونت بورزید، از هر گونه برخورد و مجازات مصون خواهید بود.

در ایران برای همجنس‌گرایی مجازات مرگ و اعدام در نظر گرفته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

هت‌تریک با مزدک میرزایی
جهان‌نما
خبرها
پان‌عربیسم

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.