راهپیمایی سکوت زاهدانی‌ها در بیست‌وششمین جمعه اعتراض و با وجود بازداشت شبانه ده‌ها شهروند

جمعه ۱۴۰۲/۰۱/۱۱

روز ۱۱ فروردین، بیست‌وششمین جمعه اعتراض مردم زاهدان برخلاف هفته‌های گذشته با راهپیمایی بدون سر دادن شعار و در سکوت برگزار شد. این در حالی‌ است که شب گذشته نیروهای حکومتی دست به بازداشت گسترده شهروندان بلوچ زدند. در گالیکش هم امروز معترضان همچون جمعه‌های گذشته تجمع کردند.

یکی از شهروندان با ارسال ویدیویی به ایران‌اینترنشنال از تجمع نمازگزاران زاهدانی بدون سر دادن شعار خبر داد.

به درخواست مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، تا پایان ماه رمضان راهپیمایی‌ها در سکوت برگزار خواهند شد.

در جریان برگزاری نماز جمعه زاهدان اما مردم با در دست داشتن پلاکاردهایی به بازداشت روحانیون اهل سنت از جمله مولوی عبدالمجید مرادزهی، مشاور مولوی عبدالحمید و از نزدیکان او، اعتراض کردند.

یکی دیگر از نمازگزاران نیز در پلاکاردی خطاب به وحید بهشتی، از او خواست که به اعتصاب غذای خود در مقابل وزارت امور خارجه بریتانیا با درخواست تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران، پایان دهد.

برگزاری این راهپیمایی سکوت به درخواست مولوی عبدالحمید در حالی‌ بود که بنا بر اعلام نت‌بلاکس، نهادی خصوصی که وضعیت اینترنت در جهان و محدودیت‌های دسترسی به آن را رصد می‌کند، اینترنت شهر زاهدان از صبح روز جمعه با اختلالی گسترده روبه‌رو شد.

وب‌سایت نت‌بلاکس با اشاره به الگوی خاموشی اینترنت در زاهدان نوشت که این قطعی‌ها، اعتراضات ضدحکومتی را در نماز جمعه زاهدان هدف قرار می‌دهند.

از سوی دیگر، ساعتی پیش حال‌وش گزارش داد که شامگاه ۱۰ فروردین، نیروهای نظامی و بسیج در محله‌های مختلف زاهدان اقدام به بازداشت گسترده شهروندان بلوچ کرده‌اند اما تا این لحظه هویت بازداشت‌شدگان مشخص نشده است.

بر اساس این گزارش، کریم‌آباد، جام جم و کشاورز از جمله محلاتی بوده‌اند که نیروی انتظامی با حضور در آن‌ها، خودروها و موتورسیکلت‌ها را توقیف و شماری از مردم را پس از تفتیش بدنی، بازداشت کرده‌اند.

پس از جمعه خونین زاهدان در روز هشتم مهر، مردم این شهر و برخی دیگر از شهرهای استان سیستان و بلوچستان هر هفته به صورت مداوم تظاهرات خیابانی بر پا کرده و خواستار سرنگونی جمهوری اسلامی شده‌اند.

در پی تداوم این اعتراضات، فضایی امنیتی در این شهر حاکم شده و شماری از جوانان و نوجوانان بازداشت شدند.

مولوی گرگیج در نماز جمعه گالیکش: کشور سهم همه است

در گالیکش استان گلستان نیز شماری از مردم پس از نماز روز جمعه ۱۱ فروردین‌ ماه به روال هفته‌های گذشته تجمع اعتراضی برگزار کرده و شعار دادند: «آزادی عقیده، حق مسلم ماست ...»

مولوی محمدحسین گرگیج در نماز جمعه گالیکش گفت: «یک دین، یک مذهب و یک گروه نمی‌تواند حاکم مطلق شود و کشور سهم همه است.»

او با اشاره به انتخاب یک مسلمان به عنوان نخست‌وزیر (وزیر اول) اسکاتلند گفت: «اما در ایران یک وزیر، یک استاندار یا فرمانده نظامی ارشد اهل سنت نداریم.»

محمدحسین گرگیج، امام جمعه اهل سنت برکنار شده آزادشهر، از اواخر دی ماه سال گذشته از رفتن به منبر و برگزاری نماز جمعه در گالیکش منع و در خانه‌اش حصر شده است.

با وجود این ممنوعیت، جمعه‌های متوالی است که او با حمایت و تجمع مردم معترض گالیکش، نماز جمعه این شهر را برگزار می‌کند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
جهان‌نما
خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید