نتانیاهو در نشست سران برای دموکراسی: اتحاد اسرائیل و آمریکا تزلزل‌ناپذیر است

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۹

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در نشست سران دموکراسی که از سوی جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا برگزار شد، گفت که اتحاد بین اسرائیل و ایالات متحده «تزلزل‌ناپذیر» است.

نتانیاهو روز چهارشنبه ۹ فروردین در این نشست که به صورت مجازی برگزار شد، گفت: «اسرائیل و ایالات متحده گهگاه اختلافاتی داشته‌اند اما من می‌خواهم به شما اطمینان دهم که اتحاد بین بزرگ‌ترین دموکراسی در جهان و دموکراسی قوی، افتخارآمیز و مستقل اسرائیل در قلب خاورمیانه، تزلزل‌ناپذیر است و هیچ‌چیز نمی‌تواند آن را تغییر دهد.»

در حالی که دولت نتانیاهو با یک جنبش اعتراضی گسترده علیه اصلاحات قضایی خود مواجه است، نخست‌وزیر اسرائیل همچنین وعده داد که به دنبال سازش و احترام به حقوق اولیه شهروندان است.

بنیامین نتانیاهو همچنین جو بایدن را «دوست ۴۰ ساله» خود خواند.

علی‌رغم انتقادها، رییس دولت اسرائیل اطمینان داد کشورش «یک دموکراسی قوی، سربلند، مستحکم و سرزنده، نماد آزادی و رفاه مشترک در قلب خاورمیانه بوده، هست و خواهد ماند».

یک روز پیش از این اظهارات (سه‌شنبه هشتم فروردین)، جو بایدن گفت که «امیدوار است» دولت اسرائیل از اصلاحات قضایی خود «دست بکشد».

نتانیاهو روز دوشنبه از تعلیق روند این اصلاحات خبر داد اما آن را به طور کامل لغو نکرد.

رییس‌جمهوری آمریکا در حاشیه سفر به کارولینای شمالی همچنین گفت: «آن‌ها نمی‌توانند به این مسیر ادامه دهند.»

اما نتانیاهو در نشست سران برای دموکراسی گفت: «در اسرائیل، در این دموکراسی مستحکم، یک بحث عمومی بسیار شدید وجود دارد. بحث در مورد چگونگی محافظت از یک دموکراسی خوب است.»

او اضافه کرد منتقدان اصلاحات استدلال‌های «معتبر» دارند مبنی بر این که خواهان اصلاحاتی نیستند که شامل «تداخل و محدود کردن آزادی‌های مدنی» باشد.

نتانیاهو همچنین بر انجام اصلاحات تاکید کرد و از ضرورت وجود «یک قوه قضاییه قدرتمند» گفت که با «یک دستگاه قضایی مستقل متفاوت است».

نخست وزیر اسرائیل همچنین گفت به دنبال آن است که دریابد چگونه می‌توان اطمینان داد قوه قضاییه مستقل باقی می‌ماند و در عین حال بین نیاز به تقویت قوای مجریه و مقننه و همچنین حمایت از حقوق فردی، تعادل برقرار کرد.

او گفت: «من فکر می‌کنم ما می‌توانیم به این تعادل دست پیدا کنیم.»

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
حرف آخر
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید