شادمانی زنان فوتبالیست در عربستان سعودی برای ورود به رنکینگ فیفا

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۷

توسعه فوتبال زنان در عربستان سعودی، سرعت خیره‌کننده‌ای دارد؛ در کمتر از ۲سال تعداد زنان مربی فوتبال دراین کشور از ۱۱۹نفر به هزار رسیده، ۵۰هزار دختر در مدارس فوتبال مشغول هستند، لیگ برتر و دسته یک به‌راه افتاده و حالا با ورود به رنکینگ فیفا، امیدوار به حضور در جام‌جهانی زنان است.

فیفا در گزارشی درباره رشد کم‌نظیر فوتبال زنان در عربستان سعودی، به نقل از یاسر المصحال، رییس فدراسیون فوتبال این کشور نوشته: «آنچه که این دختران تنها در مدت یک سال و نیم به دست آوردند، باور نکردنی نبود. از سال ۲۰۱۹ ما موفق شدیم با موفقیت یک تیم ملی، یک لیگ برتر، یک لیگ دسته اول، یک لیگ مدارس را با ۵۰ هزار دختر ثبت نام کنیم و در هفته های اخیر تیم ملی زیر ۱۷ سال را تشکیل داده‌ایم.»

او گفت: «فقط در دو سال ما تقریباً دو برابر شده ایم. تعداد بازیکنان ثبت نام شده، باشگاه ها، داوران و کارکنان افزایش یافته است و تعداد مربیان رشد ۸۰۰ درصدی داشته است.»

او از توزیع یکسان بودجه میان تیم‌های ملی زنان و مردان حرف زده است: «ما کاملا متعهد به ارائه فرصت های برابر برای پسران و دختران، در ورزش و فراتر از آن هستیم. به عنوان مثال، تیم های ملی ما بدون در نظر گرفتن جنسیت، در حالی که نماینده کشورشان هستند، کمک هزینه روزانه یکسانی دریافت می کنند. آنها زمین های تمرینی یکسانی دارند، در اقامتگاه های با کیفیت یکسانی می مانند و به تجهیزات و منابع یکسان دسترسی دارند. این فقط شروع یک اتفاق بسیار خاص است.»

در سال ۲۰۲۱ مونیکا استاب مربیگری تیم ملی زنان عربستان سعودی را با هدف راه اندازی و توسعه این تیم به عهده گرفت، او گفته بود فقط می تواند جرقه‌ای بزند و بازیکنان خودشان باید آتش ادامه مسیر را روشن کنند.

فیفا معتقد است «این شعله از آن زمان به طور پیوسته شعله ور مانده است؛ فوتبال زنان در این کشور همچنان به رشد جهشی خود ادامه می دهد. استاب اکنون مدیر فنی است و رزا لاپی-سپالا فنلاندی جایگزین او به عنوان سرمربی تیم ملی شد. رشد فوتبال زنان در عربستان سعودی نشان می‌‌دهد که چگونه فوتبال قدرت الهام بخشیدن به تغییرات اجتماعی گسترده تر را دارد.»

فیفا نوشته: «تیم ملی زنان عربستان سعودی چند بازی در سطح بین المللی هم انجام داده است. این تیم امسال حتی در یک تورنمنت دوستانه قهرمان شد که در آن پاکستان، کومور و موریس در کنار عربستان سعودی حضور داشتند. این پروژه‌هایی که قبلاً تکمیل شده‌اند، بخشی از یک استراتژی گسترده‌تر برای فوتبال زنان هستند، با این تیم که در نهایت قصد دارد با موفقیت در جام جهانی فیفا زنان شرکت کند.»

تیم ملی عربستان سعودی به آخرین رده بندی زنان فیفا وارد شده و در رده ۱۷۱ جا خوش کرده است.

لامیا بهائیان، ناظر دپارتمان فوتبال زنان و عضو هیئت رییسه فدراسیون فوتبال عربستان سعودی دراین باره گفت: ورود به رنکینگ فیفا نقطه‌ای است که پیشرفت ما را نشان می‌دهد و این آغاز آن چیزی است که می خواهیم با این دختران به دست آوریم. آنها اکنون می توانند تاریخ خود را بنویسند. از جهان دعوت می کنیم تا در جنبش فوتبال زنان ما به ما بپیوندند، زیرا ما تلاش می کنیم به آن پلت فرمی که واقعاً شایسته آن است بدهیم.»

درخواست میزبانی جام ملت های آسیا ۲۰۲۶ گام دیگری در ارتقای فوتبال زنان در عربستان سعودی است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبر
گفت‌وگوی ویژه
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید