رسانه‌های ایران: زلزله ترکیه هم جلوی خروج سرمایه برای خرید مسکن در ترکیه را نگرفت

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۷

رسانه‌های ایران با استناد به آمارهای رسمی در ترکیه بار دیگر به مقام‌های جمهوری اسلامی نسبت به فرار سرمایه از کشور هشدار دادند و نوشتند که زلزله ترکیه نیز موجب نشده که ایرانی‌ها به خرید مسکن در ترکیه ادامه ندهند.

رسانه‌های ایران آمارهای دولت ترکیه مربوط به فروش مسکن در این کشور در دو ماه ابتدای سال جاری میلادی را منتشر کردند که نشان می‌دهد ایرانی‌ها در خرید ملک پس از روس‌ها رتبه دوم را به خود اختصاص داده و با عراق که در رتبه سوم است، فاصله قابل ‌توجهی دارند.

بر اساس آمارهای مرکز آمار ترکیه، ایرانی‌ در ماه ژانویه ۵۲۶ خانه و در ماه فوریه تعداد ۴۴۶ فقره مسکن در ترکیه خریداری کرده‌اند.

این در حالی است که در روز ششم فوریه زلزله مهیبی در ترکیه و شمال سوریه اتفاق افتاد و خانه‌های بسیاری در این دو کشور ویران شد.

در پی ویرانی‌های گسترده، دولت ترکیه شماری از فعالان در عرصه ساخت و ساز مسکن در ترکیه را به اتهام اهمال در رعایت موارد ایمنی در ساخت مسکن بازداشت کرد.

وبسایت روزنامه همشهری چاپ تهران نوشت که تصور می‌شد جریان سرمایه‌گذاری خارجی تا مدتی به بخش املاک ترکیه وارد نشود یا مقدار آن کاهش یابد، اما چنین اتفاقی نیفتاد.

بنا بر این گزارش، «شهروندان ایرانی در ۲ ماهه نخست سال ۲۰۲۳ تعداد ۹۷۲ ملک در ترکیه خریده‌اند که ارزش ریالی آن با دلار حدود ۴۲ هزار تومانی بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.»

این اولین بار نیست که اخبار مربوط به خرید خانه در ترکیه از سوی ایرانی‌ها توجه‌ها را برمی‌انگیزاند.

پیشتر و بنا بر آمار رسمی ترکیه، شهروندان ایرانی با خرید ۷۶۱ واحد مسکن، در صدر خریداران خارجی خانه در ماه ژانویه سال ۲۰۲۲ قرار گرفته بودند.

در آن زمان، مجتبی یوسفی عضو هیات رییسه مجلس در مهرماه گفته بود ایرانیان در فاصله سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ بیش از ۷ میلیارد دلار ارز برای خرید خانه به ترکیه برده‌اند.

در حالی که بازار مسکن در ایران در رکودی بی‌سابقه به سر می‌برد و دیگر بازارهای اقتصادی و مالی نیز تحت تاثیر بحران اقتصادی ایران است، رسانه‌ها از شدت گرفتن فرار سرمایه‌ها خبر داده‌اند.

روزنامه اطلاعات آذرماه گذشته در گزارشی نوشت: «همزمان با افزایش خزنده نرخ ارز درکشور، روند خروج سرمایه از کشور افزایش یافته به گونه‌ای که براساس اعلام مقام‌های تجاری بخش خصوصی، در یک سال ونیم گذشته، تنها بخش صنعت وتجارت ایران تا ۷۰ میلیارد دلارسرمایه را از کشور خارج کرده و به کانادا برده است.»

این روزنامه با تایید آمارهای مربوط به خرید خانه در ترکیه از سوی ایرانیان، نوشت: «آمار مشابهی از افزایش خروج سرمایه به سوی امارات (دوبی)، اسپانیا و فرانسه هم وجود دارد.»

محمد وحیدی راد مدیرعامل انجمن بازرگانی ایران و کانادا به این روزنامه گفت: «میزان خروج سرمایه توسط تجار و صنعتگران ایرانی به کانادا واقعا قابل توجه است. بر اساس برآوردها در یک سال و نیم اخیر فعالان بخش صنعت و تجارت ایران تا ۷۰ میلیارد دلار سرمایه به شکل کارخانه و ملک از ایران خارج کرده و به کانادا برده‌اند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
چشم‌انداز
اقتصاد و بازار
خبر

شنیداری

پادکست‌ها