واکنش اوکراین به تصمیم پوتین: استقرار تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی، بلاروس را بی‌ثبات می‌کند

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۶

یک روز پس از آن که پوتین اعلام کرد روسیه تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی خود را در بلاروس مستقر می‌کند، مشاور امنیتی رییس جمهور اوکراین هشدار داد که این طرح مسکو بلاروس را بی‌ثبات خواهد کرد.

الکسی دانیلوف، مدیر شورای امنیت و دفاع اوکراین روز یکشنبه در حساب توییتر خود نوشت: «کرملین بلاروس را به عنوان یک گروگان هسته‌ای گرفته است.»

او افزود که پروژه مسکو برای استقرار چنین سلاحی در بلاروس گامی به سوی «بی‌ثبات‌سازی داخلی" بلاروس است.

روسیه روز شنبه اعلام کرد که با بلاروس برای استقرار سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی در خاک این کشور به توافق رسیده است.

ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه استقرار سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی روسیه در بلاروس را با حضور تسلیحات آمریکایی در اروپا مقایسه کرد و گفت که این توافق نقض تعهدات مسکو در زمینه منع اشاعه هسته‌ای نخواهد بود.

اما کاخ سفید پس از این اظهارات پوتین اعلام کرد «هیچ نشانه‌ای» مبنی بر آماده شدن روسیه برای استفاده از سلاح هسته‌ای وجود ندارد.

واشینگتن گفت که مقامات آمریکا «به نظارت بر این وضعیت ادامه خواهند داد» اما دلیلی برای «تعدیل وضعیت استراتژیک هسته‌ای خود" نمی‌بینند.

همچنین اسویاتلانا سیخانوسکایا، رهبر مخالفان بلاروس بار دیگر خواستار کناره‌گیری الکساندر لوکاشنکو رییس‌جمهور کشورش و معرفی او به دادگاه شد.

او که در تبعید به سر می‌برد، همچنین گفت: «اروپا در امان نخواهد بود تا زمانی که دیکتاتور بلاروس برکنار شود و به دادگاه برای رسیدگی به جنایات علیه کشور ما و اوکراین معرفی شود.»

در پی صدور حکم جلب ولادیمیر پوتین از سوی دیوان کیفری بین‌المللی، رییس پارلمان روسیه خواستار منع فعالیت‌های این نهاد در خاک روسیه و تعیین مجازات قانونی برای هواداران آن شد.

همچنین سازمان ملل «وضعیت امنیتی جدی» در نیروگاه هسته‌ای اوکراین را ارزیابی می‌کند. قرار است رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته آینده از نیروگاه اتمی زاپوریژیا در جنوب شرقی اوکراین بازدید کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
امروز
۲۴
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.