رییس فدراسیون شطرنج از برخورد با سارا خادم‌الشریعه در صورت بازگشت به ایران خبر داد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۶

حسن تامینی رییس فدراسیون شطرنج ایران تایید کرد که قرار بوده با سارا خادم‌الشریعه شطرنج‌بازی که بدون حجاب اجباری در مسابقات بین‌المللی حضور یافت، در صورت بازگشت به ایران برخورد شود.

تامینی در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا که روز یکشنبه منتشر شد، درباره واکنش حکومت به حضور بدون حجاب اجباری خادم‌الشریعه گفت: «وزیر ورزش و سیستم‌های نظارتی دو سه بار با من صحبت کردند و گفتند منعی برای آمدنش نگذاشتیم اما در این شرایط قطعا باید پاسخگو باشد و بتواند با توجه به قوانین کشورش جوابی بدهد.»

سارا خادم‌الشریعه در دیماه ۱۴۰۱ و پس از خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی در تورنومنت شطرنج آلماتی بدون حجاب اجباری مورد نظر مقام‌های جمهوری اسلامی حضور یافت.

تامینی همچنین از فشار بر خانواده این ورزشکار برای بازگرداندن او خبر داد و اضافه کرد: «در همین اواخر بیش از ۵ بار با سفیر اسپانیا صحبت کردم. مشورت کردیم که با او و خانواده‌ها صحبت کنند ببینیم چه راهکاری می‌توانیم پیدا کنیم.»

پیشتر رییس فدراسیون شطرنج جمهوری اسلامی در واکنش به حضور بدون حجاب اجباری سارا خادم‌الشریعه در مسابقات شطرنج قزاقزستان گفته بود: «انتظار نداشتیم که این شطرنج‌باز این اقدام را انجام دهد، چون در مسابقات قبل با رعایت موازین شرکت کرده بود.»

اظهارات او درباره گفت‌وگو با سفیر اسپانیا برای بازگردادند خادم‌الشریعه به ایران در حالی است که پیشتر این ورزشکار ایرانی با نخست‌وزیر اسپانیا دیدار کرده است.

همچنین به تازگی، ساین شطرنج‌باز ایرانی به مناسبت روز جهانی زن در شهرداری مادرید جایزه زن سال را دریافت کرد.

استاد شطرنج ایران در این مراسم با اشاره به قتل حکومتی مهسا امینی و اعتراضات در ایران گفت: «برای آینده‌ای تلاش کنیم که در آن هر زن بتواند بدون ظلم و خشونت زندگی کند».

تامینی همچنین در گفت‌وگو با ایسنا عدم رویارویی عمدی بازیکنان شطرنج ایران با اسرائیل را تایید کرد و گفت در ۵ یا ۶ بازی بازیکنان در مقابل اسرائیل بازی نکرده‌اند.

او گفت: «آن مقطع که این بازیکنان به مسابقات می‌رفتند بیشترین نگرانی ما اسرائیل بود. بازیکنان ما چند مرحله به اسرائیل خوردند و در ۵ یا ۶ مرحله بازی نکردند که جای تقدیر و تشکر دارد.»

رئیس فدراسیون شطرنج همچنین از پیشنهاد چند میلیارد تومانی برای بازگشت علیرضا فیروزجا دیگر شطرنج‌باز ایرانی خبر داد.

تامینی گفت: «فیروزجا هم در مسابقات سوچی روسیه هنوز پرچمش را عوض نکرده و زیر پرچم فرانسه بازی نکرده بود. با وزیر وقت همان موقع صحبت کردم و خواهش کردم با پدر و مادرش و خودش وارد مذاکره شوم. اختیار تام به من داده بودند که تا چند میلیارد پیشنهاد بدهیم تا کمک شود و برگردد.»

فیروزجا، حدود سه سال پیش، پس از عدم اعزام تیم ملی ایران به رقابت‌های قهرمانی شطرنج سریع و رعد آسای جهان برای جلوگیری از رویارویی برابر رقیبان اسرائیلی، اعلام کرد که دیگر زیر پرچم ایران مسابقه نمی‌دهد.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبر
پرسش - فصل سوم

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید