تایید همکاری ایالات متحده آمریکا و آلبانی برای خنثی‌ کردن حمله‌های سایبری جمهوری اسلامی

شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۵

فرماندهی سایبری ایالات متحده آمریکا با انتشار بیانیه‌ای از همکاری سه ماهه خود با آلبانی به منظور خنثی‌ کردن حمله‌های سایبری جمهوری اسلامی خبر داد. این همکاری به دنبال دو حمله سال گذشته نیروهای وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی به زیرساخت‌های فن‌آوری کشور آلبانی انجام شده است.

در این دوره سه ماهه که از حمله سایبری دوم جمهوری اسلامی به آلبانی در سپتامبر ۲۰۲۲ آغاز شد، نیروی ماموریت ملی سایبری ایالات متحده (CNMF) با حضور در آن کشور، یک عملیات «شکار رو به جلو» را با هدف شناسایی تهدیدهای سایبری و ایمن‌سازی زیرساخت‌های شبکه ترتیب داد.

پیش از این گزارش شده بود آلبانی قصد دارد با تکیه بر ماده پنجم پیمان ناتو، همه کشورهای عضو این سازمان از جمله ایالات متحده را به رویارویی علیه ایران بسیج کند.

در بیانیه منتشر شده در وب‌سایت فرماندهی سایبری آمریکا، ناتانیل فیک، سفیر ایالات متحده در امور فضای سایبری و سیاست دیجیتال، تاکید کرده است: «ایالات متحده به همکاری با آلبانی برای تامین امنیت آینده دیجیتال خود متعهد است و اطمینان حاصل می‌کند تا این نزدیکی، نیرویی برای نوآوری، بهره‌وری و توانمندسازی باشد.»

او همچنین از دیگر کشورهای همکار خواست تا در کنار ناتو، تهران را به دلیل حمله‌های سایبری مخرب خود علیه زیرساخت‌های آلبانی پاسخگو کنند.

پس از انجام دو حمله سایبری جمهوری اسلامی علیه آلبانی که برخی زیرساخت‌های آنلاین عمومی و دولتی از جمله سیستم گذرگاه‌های مرزی این کشور را مختل کرد، شورای امنیت ملی کاخ سفید متعهد شد اقدامات بیشتری را برای پاسخگو کردن جمهوری اسلامی در قبال این رفتار سایبری تهدید‌آمیز انجام دهد.

اندکی پس از آن، وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌های تازه‌ای را علیه برخی افراد و نهادهای ایرانی درگیر در این حملات، از جمله وزارت اطلاعات و اسماعیل خطیب، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی وضع کرد.

تیرانا نیز به دنبال این حملات روابط دیپلماتیک خود را با تهران قطع و دستور اخراج کارکنان سفارت جمهوری اسلامی در آلبانی را صادر کرد.

ایالات متحده تایید کرده است نیروی ماموریت ملی سایبری این کشور از سال ۲۰۱۸ تاکنون ۴۴ عملیات را در ۲۲ کشور و ۷۰ شبکه مختلف انجام داده است.

آمریکا می‌گوید در این عملیات، حسگرهایی را با اطلاع کشورها، درون شبکه‌های آنلاین جاسازی می‌کند تا دید بهتری نسبت به تهدیدهای فرامرزی داشته باشد.

در همین زمینه: آلبانی از حمله جدید هکرهای وابسته به ایران به سامانه‌های پلیس مرزی این کشور خبر داد

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها