خلف وعده دولت در پرداخت حقوق و معوقات معلمان با گذشت سه روز از سال جدید و ادعای تسویه کامل

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۳

با گذشت سه روز از سال جدید، بسیاری از فرهنگیان هنوز حقوق اسفند ماه خود را به‌صورت کامل دریافت نکرده‌‌اند. این در حالی است که بانک ملی و وزارت آموزش و پرورش از اقدام برای پرداخت کامل حقوق‌ها خبر داده بودند و اکنون درباره این خلف وعده پاسخگو نیستند.

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، در گزارشی از عدم پرداخت حقوق مربوط به رتبه‌بندی بر اساس رتبه استحقاقی بسیاری از معلمان خبر داد و نوشت علاوه بر این، حقوق اسفند ماه بسیاری از فرهنگیان هم هنوز پرداخت نشده است.

بدقولی وزارت آموزش و پرورش و بانک ملی در پرداخت معوقات در شرایطی است که یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش، عصر روز یکم فروردین در پیامی برای تبریک سال نو، از فرهنگیان سراسر کشور و خانواده‌هایشان به دلیل «تاخیر در پرداخت حقوق اسفند ماه آنان» عذرخواهی کرد.

او در این پیام گفت: «در لحظه تحویل سال توفیق داشتم در بانک ملی شاهد تلاش عزیزان برای پرداخت باقی‌مانده حقوق اسفند ماه فرهنگیان محترم باشم.»

تسنیم در گزارش خود تاکید کرد که پس از اعلام وزیر آموزش و پرورش و بانک مرکزی مبنی بر پرداخت کامل حقوق اسفند ماه در ۲۹ اسفند و اول فروردین، حقوق اسفند شماری از فرهنگیان طی این دو روز در قالب چندین واریزی خرد یک، دو و سه میلیون تومانی به حساب آن‌ها واریز شده اما هنوز سقف این واریزی‌های پراکنده به حد حقوق اسفند ماه معلمان نرسیده است.

از سوی دیگر وزیر آموزش و پرورش در اخبار نیم‌روزی اول فروردین با اعلام شماره تلفن‌های مرکز روابط عمومی این وزارت‌خانه گفته بود اگر معلمان در مورد حقوقشان مشکلی دارند یا به اشتباه حقوق برایشان واریز نشده است با شماره‌های ۸۸۸۹۴۰۷۵ و ۸۲۲۸۷۰۸۵ تماس بگیرند.

بنا بر اعلام کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران اما تماس‌های مکرر فرهنگیان با این شماره‌ها گواه این است که «آقای وزیر با بی‌مسوولیتی و شوآف پاسخگویی، این‌بار نیز اعتراضات معلمان را دایورت کرده است».

با وجود این خلف وعده‌های مکرر، تسنیم به نقل از «یک مقام ارشد حوزه وزارتی آموزش و پرورش که نخواسته نام و سمتش درج شود» نوشت: «حقوق اسفند با واریز کسورات طی روز اول فرودین به طور کامل پرداخت شد و هم‌اکنون فقط مبالغ مربوط به معوقات رتبه‌بندی سال ۱۴۰۱ باقی مانده است.»

معلمان اما می‌گویند پرداخت‌های «ناقص و دور از شأنِ معلمی» عصبانیت آنان را از پرداخت دیرهنگام حقوق و حذف معوقات دو چندان کرده است و این نارضایتی، از سوی دولت فقط با عبارت «اختلاف مبنای محاسباتی» پاسخ داده می‌شود.

یوسف نوری، یکم فروردین، در مورد پرداخت معوقات معلمان، حقوقی که پرداخت شده را بر اساس «رتبه‌بندی در سال ۱۴۰۱» دانست و مدعی شد: «تفاوتی بین رتبه پایه و رتبه استحقاقی وجود دارد و اختلافی که برخی می‌گویند با سازمان برنامه و بودجه وجود دارد، درست نیست.»

اشاره او به سخنان صادق ستاری‌فرد، معاون توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش بود که دلیل تاخیر در پرداخت حقوق اسفند معلمان را «اختلاف محاسباتی با سازمان برنامه و بودجه» ذکر کرده و گفته بود حقوق اسفند به صورت علی‌الحساب واریز می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش در عین حال با اشاره به این که این مابه‌التفاوت «با توجه به قانون رتبه‌بندی و اعتبار پیش‌بینی شده» باید پرداخت شود، گفت: «پرداخت معوقات معلمان در نشستی که در هفته آتی با معاون اول رییس‌جمهوری برگزار می‌شود، تعیین تکلیف خواهد شد.»

پیش از این و بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال، بعضی از مسوولان دلیل تاخیر در واریز حقوق‌ها را کسری نقدینگی خزانه در تامین معوقات رتبه‌بندی عنوان کرده بودند.

پربیننده‌ترین‌ها

آستانه
جهان‌نما
خبر

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید