وزیر امنیت بریتانیا مرکز اسلامی وابسته به جمهوری اسلامی را «تهدیدی شوم» خواند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۱

هم‌زمان با افزایش درخواست‌ها برای تعطیل شدن مرکز اسلامی بریتانیا در لندن، وابسته به جمهوری اسلامی، تام توگندات، وزیر امنیت بریتانیا، این مرکز را یک «تهدید شوم» علیه این کشور توصیف کرد.

توگِندات به نشریه تایمز گفت برای مبارزه با این «تهدید شوم که کشوری را اشغال کرده و اکنون کشور ما را تهدید می‌کند،» در تلاش است.

این وزیر بریتانیایی پیشتر هشدار داده بود «مداخله، تهدید و نفوذ» جمهوری اسلامی ایران در خاک بریتانیا افزایشی نگران‌کننده یافته است.

پیشتر گروهی از ایرانیان طوماری آنلاین را برای بسته شدن مرکز اسلامی بریتانیا تهیه کرده بودند که ده‌ها هزار نفر آن را امضا کردند.

همچنین در ماه‌های اخیر ایرانیان بارها در لندن تظاهرات کردند و خواستار تعطیلی این مرکز شدند.

از جمله ویدیوهای ارسال شده به ایران‌اینترنشنال نشان دادند ایرانیان مقیم لندن روز یک‌شنبه ششم آذر ماه با تجمع در مقابل مرکز اسلامی خواستار تعطیلی این مرکز و همچنین تعطیلی سفارت جمهوری اسلامی در لندن شدند.

همچنین در روزهای آغازین خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، معترضان پرچم شیر و خورشید را بر بالای ساختمان مرکز اسلامی لندن به اهتزاز درآوردند.

چندی پیش روزنامه تایمز فاش کرد مرکز اسلامی لندن بیش از ۱۰۹ هزار پوند از دولت بریتانیا در قالب کمک‌هایی که به موسسات و شرکت‌ها برای جبران خسارت‌های ناشی از کرونا و حفظ مشاغل پرداخت می‌شود، دریافت کرده است.

از سوی دیگر اما نهاد ناظر بر موسسات خیریه در انگلستان و ولز به این مرکز به ‌خاطر برگزاری مراسم یادبود قاسم سلیمانی در لندن اخطار داده است زیرا طبق قوانین بریتانیا، خیریه‌ها اجازه فعالیت سیاسی ندارند.

سلیمانی از ۱۷ اکتبر ۲۰۱۱ به‌ اتهام تروریسم و تامین مالی فعالیت‌های تروریستی در فهرست تحریم‌های خزانه‌داری بریتانیا قرار گرفته بود.

طبق این اطلاعیه، سخنران این مراسم با توجه به قوانین مبارزه با تروریسم مرتکب جرم شده است و چنان‌که در ویدیوی مراسم مشاهده می‌شود، ضمن تحسین و تکریم سلیمانی، خواستار حمایت از او شده است.

تیم هاپکینز، یکی از مسوولان بخش تحقیقات در این نهاد ناظر گفته است: «هر موسسه خیریه‌ای که با تروریسم در ارتباط باشد کاملا غیرقابل قبول است و ما نگران تاثیرات مخربی هستیم که این موضوع می‌تواند بر اعتماد مردم به این موسسه یا سایر موسسات خیریه بگذارد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نمادهای قرن بیستم
جهان‌نما
خبر
دنیای چین - فصل دوم

شنیداری

پادکست‌ها