حاشیه‌های پرداخت ناقص و دیرهنگام حقوق معلمان ادامه دارد؛ تعیین تکلیف معوقات در هفته آتی

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۱

حقوق معلمان که تا پایان سال گذشته واریز نشده و حواشی بسیاری ایجاد کرده بود همچنان موضوعی حل نشده باقی مانده است. یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش از واریز حقوق پایه رتبه‌بندی معلمان در ساعات اولیه روز نخست فروردین خبر داد و بابت این تاخیر از «فرهنگیان و خانواده» آن‌ها عذرخواهی کرد.

یوسف نوری ظهر امروز یکم فروردین، در مورد پرداخت معوقات معلمان، حقوقی که پرداخت شده را بر اساس «رتبه‌بندی در سال ۱۴۰۱» دانست و مدعی شد: «تفاوتی بین رتبه پایه و رتبه استحقاقی وجود دارد و اختلافی که برخی می‌گویند با سازمان برنامه و بودجه وجود دارد، درست نیست.»

اشاره او به سخنان صادق ستاری‌فرد، معاون توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش است که دلیل تاخیر در پرداخت حقوق اسفند معلمان را «اختلاف محاسباتی با سازمان برنامه و بودجه» ذکر کرده و گفته بود حقوق اسفند به صورت علی‌الحساب واریز می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش در عین حال با اشاره به این که این مابه‌التفاوت «با توجه به قانون رتبه‌بندی و اعتبار پیش‌بینی شده» باید پرداخت شود، گفت: «پرداخت معوقات معلمان در نشستی که در هفته آتی با معاون اول رییس‌جمهوری برگزار می‌شود، تعیین تکلیف خواهد شد.»

نوری همچنین عصر روز یکم فروردین در پیامی برای تبریک سال نو، از فرهنگیان سراسر کشور و خانواده‌هایشان به دلیل «تاخیر در پرداخت حقوق اسفند ماه آنان» عذرخواهی کرد.

پیش از این و بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال، بعضی از مسوولان دلیل تاخیر در واریز حقوق‌ها را کسری نقدینگی خزانه در تامین معوقات رتبه‌بندی عنوان کرده بودند.

قرار بود حقوق اسفند ماه معلمان و کارکنان آموزش و پرورش بر اساس احکام جدید رتبه‌بندی و معوقات آن از اول سال جاری پرداخت شود اما با افزایش شکایات معلمان، علی نیکزاد، نایب رییس مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که حقوق آنان تا ساعاتی دیگر پرداخت خواهد شد.

روز گذشته،‌ ۲۹ اسفند، یکی از معلمان به ایران‌اینترنشنال گفت: «ما الان در ساعات پایانی سال هستیم و هنوز حقوق معلمان واریز نشده است! به بهانه صدور احکام رتبه‌بندی جلوی واریز حقوق‌ها را گرفتند.»

یک معلم دیگر نیز در پیامی گفت: «تا ساعت ۱۱ صبح ۲۹ اسفند حقوق معلمان پرداخت نشده و گویا علت این امر هم ناهماهنگی بین آموزش پرورش و سازمان برنامه و بودجه است. پس از این که رتبه‌بندی معلمان به صورت ناقص اجرا شد و مبالغی به عنوان معوقات در نظر گرفته شد، گویا بار مالی به وجود آمده باعث شد دولت در پرداخت‌ها ناتوان باشد و معلمان هم در نزدیک عید از تامین موارد مورد نیاز خود باز ماندند.»

این معلم تاکید کرد: «این نمونه‌ای از ستم‌هایی است که به معلمان این سرزمین در این چهار دهه شده است.»

این تاخیر در پرداخت معوقات فرهنگیان حتی صدای رسانه‌های نزدیک به حکومت را هم درآورد و خبرگزاری مهر در گزارشی تاکید کرد حتی در چند ساعت مانده به سال نو هم هنوز فرهنگیان معوقات خود را از طرح رتبه‌بندی و ترمیم حقوق دریافت نکرده‌اند.

این خبرگزاری نوشت در حالی که وزارت آموزش و پرورش در اطلاعیه‌ای اعلام کرده حقوق اسفند فرهنگیان علی‌الحساب واریز شده اما کسورات فوق‌العاده رتبه‌بندی معلمان از حقوق پرداخت شده کسر شده است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

عراق نابودی یک کشور
تیتر اول
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید