دیدار پوتین و شی در مسکو؛ افزایش اتکای روسیه به چین در میان تحریم‌های بین‌المللی علیه مسکو

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۱

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه و شی جین‌پینگ، همتای چینی‌اش روز سه‌شنبه اول فروردین در مسکو دیدار و درباره موضوعاتی از جمله تهاجم روسیه به اوکراین و تقویت «روابط استراتژیک» میان مسکو و پکن گفت‌وگو کردند.

پوتین قبل از این که جلسه خود را با مهمانش پشت درهای بسته آغاز کند، در کرملین از شی استقبال کرد.

پیشتر در روز دوشنبه، رهبران دو کشور دیداری «غیررسمی» را که بیش از چهار ساعت طول کشید، انجام دادند.

شی که در یک سفر دولتی سه روزه به سر می‌برد، پیش از دیدار روز سه‌شنبه با پوتین، تاکید کرد «روابط استراتژیک» بین چین و روسیه، «دو قدرت بزرگ» را «اولویت» خود می‌داند.

او همچنین گفت که از پوتین دعوت کرده تا «در صورت امکان در سال جاری» با وی در چین دیدار کند.

این در حالی است که هفته گذشته حکم دستگیری پوتین از سوی دادگاه کیفری بین‌المللی صادر شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت که این سفر نشان‌دهنده اتکای مسکو به پکن در میانه تحریم‌های بین‌المللی علیه روسیه به دلیل تهاجم به اوکراین است.

خبرگزاری فرانسه روز سه‌شنبه نوشت که وضعیت اوکراین دقیقا در کانون مذاکرات بین شی و پوتین قرار دارد.

در دیدار روز دوشنبه، پوتین گفت آماده است در مورد ابتکار چین با هدف توقف این درگیری بر اساس سندی که ماه گذشته از سوی پکن منتشر شد و به ویژه خواستار مذاکرات صلح شد، گفت‌وگو کند اما غرب این ابتکار چین را زیر سوال برده و آن را به نفع مواضع روسیه در اوکراین دانسته است.

رییس‌جمهوری چین در بدو ورود به مسکو از کشورش و روسیه به عنوان «همسایگان خوب» و «شرکای قابل اعتماد» یاد کرد و سفر خود به روسیه را موجب ایجاد «انگیزه جدیدی» در روابط دوجانبه میان چین و روسیه دانست.

شی روز دوشنبه پس از خروج از هواپیما در فرودگاه مسکو به خبرنگاران گفت: «من مطمئنم این سفر مفید خواهد بود و انگیزه جدیدی به توسعه سالم و پایدار روابط چین و روسیه خواهد داد.»

به گفته او، «چین آماده است قاطعانه در کنار روسیه» به نفع «چندجانبه‌گرایی واقعی» و «چندقطبی در جهان» بایستد.

این سفر شی به روسیه که به مدت سه روز به طول خواهد انجامید، اولین سفر رسمی او به این کشور هم‌مرز با چین از سال ۲۰۱۹ به شمار می‌رود.

همزمان با دیدار شی و پوتین، نخست‌وزیر ژاپن به کی‌یف سفر کرد و قرار است با ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین دیدار کند.

او تنها رهبر یک کشور عضو گروه هفت بود که از زمان آغاز درگیری‌های اوکراین به این کشور سفر نکرده بود.

جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه
خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید