بایدن و نتانیاهو درباره «تهدید ایران و گسترش حلقه صلح» گفتگو کردند

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۹

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، درباره «تهدید ایران و گسترش حلقه صلح» گفتگو کردند. نتانیاهو در این تماس به بایدن گفت اسرائیل «همه جا بر علیه تروریست‌ها و معماران تروریسم» اقدام خواهد کرد.

کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای که در پی این گفتگو در عصر یکشنبه منتشر کرد بر حمایت از اسرائیل در مقابل تهدیدات جمهوری اسلامی تاکید کرد.

در این بیانیه گفته شده رییس‌جمهوری آمریکا «بر تعهد تزلزل‌ناپذیر خود به امنیت اسرائیل و همکاری مستمر بین تیم‌های امنیت ملی ما، از جمله برای مقابله با تمام تهدیدهای ایران، تاکید کرد».

بایدن همچنین از نشست روز یکشنبه در شرم الشیخ مصر بین مقام‌های ارشد سیاسی و امنیتی اسرائیل، تشکیلات خودگردان فلسطین، مصر، اردن و ایالات متحده با هدف کاهش تنش استقبال کرد.

وی بر برداشتن گام‌های فوری و مشترک برای تقویت هماهنگی امنیتی، محکوم کردن همه اقدام‌های تروریستی و حفظ پایداری «چاره دو کشوری» تاکید کرد.

گفتگوی این دو نفر در حالی صورت گرفت که نخست‌وزیر اسرائیل به تازگی از سفر اروپا و دیدارهایی با رهبران آن کشورها بازگشته است.

یک مقام ارشد اسرائیلی روز جمعه به ایران‌اینترنشنال گفت سفرهای اخیر نتانیاهو به برخی کشورهای اروپایی و دیدارهایش با رهبران این کشورها «هم پیامی برای اروپا و هم پیامی مستقیم برای حکومت ایران» است و جمهوری اسلامی این پیام را «دریافت کرده است».

این مقام ارشد اسرائیلی که نتانیاهو را در سفر به آلمان همراهی کرده، گفت که نخست‌وزیر اسرائیل در گفت‌وگو با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، این واقعیت را برای او روشن ساخته است که اسرائیل برای جلوگیری از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای هیچ محدودیتی ندارد.

به گفته این مقام مسوول که نخواست نامش فاش شود، اسرائیل در برابر تهدید هسته‌ای ایران «آن‌چه را که باید، حتی به تنهایی انجام خواهد داد».

این مقام فاش کرد که به خاطر عملیات موساد در داخل ایران، تهران برای هفت سال از پیشرفت برنامه نظامی هسته‌ای خود عقب رانده شد اما هم‌اکنون حکومت ایران خط‌های قرمز پررنگی را رد کرده است.

در تماس تلفنی یکشنبه، نتانیاهو و بایدن توافق کردند که در هفته‌های آینده به صورت منظم در تماس باشند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
چشم‌انداز
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید