قوه قضاییه دو متهم در پرونده تیراندازی در «شاهچراغ» را به اعدام در ملاء عام محکوم کرد

شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۷

رییس کل دادگستری استان فارس از محکوم شدن محمد رامز رشیدی و نعیم هاشم قتالی، دو متهم پرونده حمله به «حرم شاهچراغ» به اعدام در ملاء عام خبر داد و اتهام آنان را «معاونت در افساد فی الارض، بغی و اقدام علیه امنیت کشور» ذکر کرد.

محمد رامز رشیدی به «تحویل اسلحه» و «همراهی با عامل اصلی ترور» و «سید نعیم هاشم قتالی» به «تحویل گرفتن عامل اصلی ترور بعد از ورود به ایران و همچنین اسکان او و انجام سایر تدارکات» متهم شده است.

به گفته کاظم موسوی، رییس کل دادگستری استان فارس، محمد رحمانی، دیگر متهم این پرونده، به ۲۵ سال زندان و مصطفی جان امانی و حمیداله کابلی نیز به ۱۵ سال زندان محکوم شده‌اند.

موسوی گفت که این احکام در دیوان عالی کشور قابل تجدید‌نظر هستند.

رییس کل دادگستری استان فارس پیش از این اعلام کرده بود کیفرخواست پنج متهم حمله به شاهچراغ صادر شده و همه آنان «تبعه یکی از کشورهای همسایه هستند».

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی نیز روز دوشنبه ۱۶ آبان اعلام کرد پس از حمله به شاهچراغ، ۲۶ نفر با «ملیت‌های جمهوری آذربایجان، تاجیکستان و افغانستان» را به اتهام‌هایی در رابطه با این حمله و تلاش برای «عملیات مشابه» بازداشت کرده است.

این وزارت‌خانه عامل حمله به شاهچراغ را فردی به نام «سبحان کُمرونی» با نام مستعار «ابوعایشه» و از اتباع تاجیکستان معرفی کرده بود.

پیش از آن اسماعیل محبی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، از مرگ «عامل حمله به حرم شاهچراغ» خبر داده بود.

درباره وضعیت ۲۱ متهم دیگر این پرونده و وضعیت دادگاه آنان از جمله فردی که او را تبعه جمهوری آذربایجان معرفی کرده‌اند، گزارشی منتشر نشده است.

همچنین بررسی ایران‌اینترنشنال روی بولتن‌های سری خبرگزاری فارس برای حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، نشان دهنده آن بود که جمهوری اسلامی پیش از حمله اخیر به «حرم شاهچراغ» در شیراز از وقوعش خبر داشته اما مانعش نشده است.

در یکی از این بولتن‌های سری که با هک خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه، از سوی گروه هکری بلک‌ریوارد به دست ایران‌اینترنشنال رسید، نوشته شده است فرمانده کل سپاه پاسداران قصد دارد فرمانده سپاه شیراز را تغییر دهد.

در ادامه این سند با فونتی دیگر نوشته شده: «چون سپاه از قبل در جریان حمله به شاهچراغ بوده است.»

همچنین در بولتن سری دیگری فاش شد که وزارت اطلاعات پیش از حمله به شاهچراغ، عامل دوم ادعایی را شناسایی کرده اما به بهانه کسب اطلاعات بیشتر از گروه، جلویش را نگرفته است.

در سندی دیگر هم ادعا شده که اعضای یک تیم تروریستی که پشت پرده حمله به شاهچراغ بوده، چند هفته قبل‌تر شناسایی و بازداشت شده بودند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها