اندکی پس از آزادی سپیده قلیان، ماموران لباس شخصی در جاده او را دوباره بازداشت کردند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۴

ساعاتی پس از انتشار خبر آزادی سپیده قلیان، فعال مدنی، از زندان اوین، حدود ۱۰ خودرو پر از ماموران لباس شخصی در جاده قم به اراک به خانواده ‫سپیده قلیان حمله کردند و پس از درگیری با خانواده او، این فعال مدنی را بازداشت کردند.

دو شهروند عادی نیز که از صحنه ربایش سپیده قلیان فیلمبرداری کرده بودند، بازداشت شدند. ‏

طبق گزارش خبرنگار ایران‌اینترنشنال، خانواده سپیده قلیان در برابر ماموران مقاومت کردند، اما این کنشگر گفت: «مامان نگران نباش، بگذار می‌رم، مگر می‌خوان چی‌کار‌ کنن؟»

‏دو شهروند عادی هم که از صحنه ربایش سپیده قلیان فیلمبرداری کرده بودند، بازداشت شدند.

سپیده قلیان روز چهارشنبه ۲۴ اسفند پس از آزادی از زندان، ویدیویی از خود در توییترش منتشر کرد که در آن، لحظاتی پس از آزادی مقابل زندان فریاد می‌کشید: «خامنه‌ای ضحاک می‌کشیمت زیر خاک».

او نوشت: «بعد از چهار سال و هفت ماه از پرونده هفت‌تپه آزاد شدم. این‌‌بار به امید آزادی ایران آمدم بیرون!»

او پیشتر و در تاریخ ۱۹ مهر ماه سال گذشته در حالی که از زندان بوشهر به مرخصی اعزام شده بود، در اهواز به دست نیروهای امنیتی بازداشت و در اواسط آبان ماه به زندان اوین منتقل شد.

هنوز جزییات آزادی پیش از موعد خانم قلیان مشخص نیست اما در هفته‌های اخیر برخی از زندانیان سیاسی در ایران آزاد شدند.

سپیده قلیان در جریان اعتراضات سراسری نیز فعالیت‌های افشاگرانه خود را از زندان اوین ادامه داده بود.

او در نامه‌ای از این زندان نوشته بود: «اعترافات اجباری ادامه دارد اما این صدای انقلاب است که شنیده می‌شود. دیوارهای اوین نمی‌تواند جلوی رسیدن صدای "زن، زندگی، آزادی" را بگیرد.»

قلیان همچنین یکی از هفت زندانی سیاسی بند زنان زندان اوین بود که با نگارش نامه‌ای سرگشاده، به «صدور احکام اعدام و تهدید زندانیان به مرگ در سلول‌های انفرادی» اعتراض کرد.

این نامه از سوی هستی امیری، نوشین جعفری، رها عسگری‌زاده، سپیده قلیان، نرگس محمدی، عالیه مطلب زاده و بهاره هدایت منتشر شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
چشم‌انداز
اقتصاد و بازار
خبر

شنیداری

پادکست‌ها