شاهزاده رضا پهلوی: چهارشنبه‌سوری فرصتی است تا نشان دهیم انقلاب بزرگ ملت ایران زنده است

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۳

شاهزاده رضا پهلوی در توییتی نوشت «چهارشنبه‌سوری امسال، فرصتی است تا نشان دهیم انقلاب بزرگ ملت ایران زنده است و آتشی که نمیرد همیشه در دل ماست.»

این در حالی است که پیش‌تر فراخوان‌های متعددی برای اعتراض در روز چهارشنبه‌سوری و روزهای قبل و بعد از آن منتشر شده بود.

هم‌زمان، حکومت که هرساله با این مراسم برخورد می‌کند امسال نیز با پیوند خوردن خیزش مردمی و چهارشنبه‌سوری، برای سرکوب اعتراض‌ها در این روز آماده شده است.

عباسعلی محمدیان، فرمانده انتظامی تهران، با اشاره به اقدامات ماموران انتظامی در برخورد با مراسم چهارشنبه‌سوری گفت برای جلوگیری از برگزاری مراسم، «پلیس از ظرفیت مساجد و گروه‌های مردمی استفاده خواهد کرد».

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال صحبت از مهسا امینی و اعتراض‌هایی که در پی قتل او به دست پلیس امنیت اخلاقی به وجود آمده، افزایش یافته، از جمله از سوی مژگان افتخاری، مادر او،‌ که با انتشار تصویری از دخترش در اینستاگرام نوشت: «ابد من به چی فکر می‌کنی. من امسال عیدو بی تو چکار کنم. ژینا جان، بخدا زمین بی تو اصلا جای قشنگی نیست.»

شاهزاده پهلوی نیز زنان را اولین قربانیان جمهوری اسلامی توصیف کرد که «از همان ابتدا به شهروند درجه دو تبدیل شدند.»

به گفته او، امسال «صدها ایرانی دلیر، جان خود را فدای رهایی ایران کردند. ما موظفیم نگهبان نام این جاویدنامان، و ادامه‌دهنده راه‌شان برای بازپس‌گیری ایران باشیم.»

روز یکشنبه نشریه تایمز در گزارشی به قتل مهسا امینی پرداخت و نوشت تا ۴۵ دقیقه پس از زمین خوردن او در بازداشتگاه پلیس امنیت اخلاقی، ماموران از تماس با اورژانس خودداری و او را به تمسخر «بازیگر بالیوود» می‌خواندند در حالی که دیگر زنان بازداشتی درخواست می‌کردند پزشک خبر شود.

با گذشت حدود شش ماه از قتل ژینا همچنان تعداد زیادی از معترضان در بازداشت به سر می‌برند و به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی نتوانسته اعتراضات را خاموش کند.

تارنگار حقوق بشر در ایران از بلاتکلیفی بسیاری از بازداشت‌شدگان خیزش انقلابی در زندان تهران بزرگ خبر داد و نوشت: «تعدادی از آنها که در زمان بازداشت در اثر شکنجه و ضرب و شتم دچار آسیب‌دیدگی شده‌اند، علیرغم نیاز به رسیدگی پزشکی، از حق درمان محروم مانده‌اند.»

علاوه بر اعتراض‌ها، شاهزاده پهلوی در نشست سازمان «اتحادیه ملی برای دموکراسی در ایران» (نوفدی)، که در روز دوشنبه برگزار شد، به اعتصاب‌ها هم اشاره کرد و گفت اعتصابات «رژیم جمهوری اسلامی را فلج خواهد کرد».

وی همچنین بر تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران از سوی اتحادیه اروپا تاکید کرد و گفت چنین اقدامی «باعث ریزش نیروهای آن خواهد شد».

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها