کشته شدن دست‌کم شش غیرنظامی در حملات روسیه به اوکراین؛ نگرانی‌ها از امنیت نیروگاه هسته‌ای

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۸

در حملات موشکی شامگاه چهارشنبه (۱۷ اسفند) روسیه که با ده‌ها موشک علیه بخش‌های زیادی از اوکراین انجام شد، حداقل شش غیرنظامی کشته شدند و نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا از مدار برق‌رسانی این کشور خارج شد.

حملات موشکی اخیر روسیه به اوکراین بزرگ‌ترین حملات موشکی از اواسط فوریه تاکنون در جنگ اوکراین بود و به طولانی‌ترین آرامش نسبی در اوکراین پایان داد.

وزارت دفاع روسیه این بمباران‌ها را «حمله تلافی‌جویانه گسترده» به دنبال «حمله تروریستی» هفته گذشته از سوی ملی‌گرایان اوکراینی در منطقه بریانسک در مرز روسیه و اوکراین خواند.

همچنین ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین گفت زیرساخت‌های حیاتی و ساختمان‌های مسکونی در ۱۰ منطقه مختلف آسیب دیده‌اند.

زلنسکی در بیانیه‌ای گفت: «اشغالگر فقط می‌داند که چگونه غیرنظامیان را وحشت‌زده کند. این تنها کاری است که می‌داند چگونه انجام دهد.»

سرویس‌های اورژانس اوکراین اعلام کردند دست‌کم پنج نفر بر اثر یک حمله موشکی به منطقه‌ای مسکونی در لویو، شهری بزرگ در غرب اوکراین که در ۷۰۰ کیلومتری نزدیک‌ترین میدان جنگ قرار دارد، کشته شدند.

بر اساس فیلمی که در محل گرفته شده، یک خانه کاملا ویران شده و ساختمان‌های خراب شده دیده می‌شوند.

همچنین کشته شدن یک غیرنظامی دیگر در منطقه دنیپرو در مرکز این کشور گزارش شده است.

در کی‌یف، پایتخت، ساکنان نیمه شب بر اثر انفجارها از خواب بیدار شدند. آژیرهای هشدار به مدت هفت ساعت به صدا درآمدند.

روسیه مدعی است این حملات موشکی علیه زیرساخت‌های اوکراینی حتی در فاصله دورتر از جبهه با هدف کاهش توانایی‌های رزمی اوکراین صورت می‌گیرد اما اوکراین، مسکو را به هدف قرار دادن عمدی غیرنظامیان، بدون هدف واقعی نظامی، متهم می‌کند که جنایت جنگی محسوب می‌شود.

به گفته مقامات اوکراینی، روسیه در اقدامی بی‌سابقه شش موشک مافوق صوت کینژال شلیک کرده است. پرتابه‌ای که اوکراین ابزاری برای سرنگونی آن ندارد.

کارشناسان معتقدند روسیه تنها چند ۱۰ موشک کینژال دارد که به طور مرتب از سوی ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری این کشور به عنوان سلاحی که ناتو در برابر آن ناتوان است معرفی می‌شود.

مقامات اوکراین گفتند گلوله‌باران شبانه همچنین نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا، بزرگ‌ترین نیروگاه اروپا را از شبکه برق قطع کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت این نیروگاه هسته‌ای تمام منابع انرژی خارجی را از دست داده است و به ژنراتورهای دیزلی تکیه کرده است که بسیار نگران‌کننده ‌است.

کرملین اما اعلام کرد هنوز «ابهامات زیادی» در مورد تمدید معاهده غلات با اوکراین باقی مانده و در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای دیدار با آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد وجود ندارد.

کرملین روز پنج‌شنبه مدعی شد شک و تردید ندارد که حمله به خطوط لوله انتقال نورداستریم با حمایت دولتی انجام شده است.

پیش‌تر نیویورک تایمز گزارش داد یک گروه غیر‌دولتی طرفدار اوکراین ممکن است مسوول این انفجارها باشد اما کی‌یف این ادعا را رد کرده‌ است.

از سوی دیگر زلنسکی در مصاحبه‌ای از پیش ضبط شده با سی‌ان‌ان گفت تا زمانی که نیروهای روسیه اوکراین را ترک نکند، با ولادیمیر پوتین ملاقات و گفت‌وگو نخواهد کرد.

پربیننده‌ترین‌ها

مستند کوتاه - دلکش
تیرگان، شب همبستگی برای ایران
رنگ زندگی - آسیای مرکزی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید