اسماعیلیون برای تمرکز بر نقشش در انقلاب ایران از سخنگویی انجمن پرواز اوکراینی استعفا داد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۶

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی اعلام کرد که حامد اسماعیلیون، دبیر و سخنگوی این انجمن از سمت خود کناره‌گیری کرد. اسماعیلیون دلیل این تصمیم را حضور فعالانه‌تر در کنار «انقلاب ایران» توصیف کرد.

این انجمن روز سه‌شنبه ۱۶ اسفند با انتشار بیانیه‌ای نوشت که این استعفا به اسماعیلیون «این فرصت و ظرفیت را می‌دهد تا با تمرکز و توجهی که شایسته آن است، این نقش جدید را بر عهده بگیرد و منعکس‌کننده این لحظه مهم در تاریخ برای ایران باشد.»

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی همچنین کورش دوست‌شناس را به عنوان سخنگوی جدید خود منصوب کرد.

در بیانیه انجمن آمده که اسماعیلیون همچنان به عنوان یکی از اعضای فعال انجمن و همچنین یکی از اعضای هیات مدیره انجمن خواهد بود.

اسماعیلیون خود نیز با انتشار ویدیویی از کناره‌گیری خود جهت تمرکز بر خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی خبر داد.

این چهره مخالف جمهوری اسلامی همچنین افزود: «دادخواهی ما... از سرنگون کردن جمهوری اسلامی می‌گذرد. جمهوری اسلامی سرنگون خواهد شد و ایران به عدالت و آزادی که سزاوار آن است خواهد رسید.»

او پیشتر با حضور برخی دیگر از چهره‌های خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی، در دانشگاه جورج تاون آمریکا حضور یافته و بر ضرورت اتحاد میان مخالفان جمهوری اسلامی تاکید کرده بود.

به تازگی جمعی از خانواده‌های این پرواز از پیگیری شکایتشان در ایران ناامید شدند و شکایت خود را پس گرفتند.

پرواز پی‌اس۷۵۲ هواپیمایی اوکراین اینترنشنال، بامداد چهارشنبه ۱۸ دی سال ۹۸ و دقایقی پس از پرواز، هدف موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و به دنبال سرنگون شدن آن، همه ۱۷۶ سرنشینش کشته شدند.

در ماه می سال ۲۰۲۱، دادگاه انتاریو بر اساس شکایتی که در بهمن همان سال از سوی مهرزاد زارعی، شاهین مقدم و علی گرجی، از خانواده‌های قربانیان اقامه شده بود، حکمی را صادر کرد که در آن سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه، اقدامی عامدانه و تروریستی قلمداد شد.

این دادگاه، علی خامنه‌ای و چند نفر از سران ارشد جمهوری اسلامی، از جمله علی شمخانی، حسین سلامی، محمد باقری و امیرعلی حاجی‌زاده را به عنوان عاملان اصلی این حمله محکوم کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
تیتر اول
جهان‌نما
چشم‌انداز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.