گوگل ۴۰ کانال یوتیوب وابسته به جمهوری اسلامی را حذف کرد

شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۳

شرکت گوگل از حذف ۴۰ کانال مرتبط با جمهوری اسلامی در شبکه اجتماعی یوتیوب خبر داد. بنا بر گزارش گوگل، این کانال‌ها که به زبان‌های فارسی، انگلیسی، هندی و اردو فعالیت داشتند، در حمایت از سیاست‌های نظام و انتقاد از معترضان در ایران تولید محتوا می‌کردند.

این گزارش که هر سه ماه یک‌بار از سوی «گروه تحلیل تهدید» شرکت گوگل منتشر می‌شود به بررسی فعالیت‌های مخرب نیروهای وابسته به دولت‌ها در بستر خدمات این شرکت می‌پردازد.

گوگل کانال‌های یوتیوب مورد اشاره در گزارش خود را در ماه ژانویه به کمک اطلاعات ارائه شده از سوی شرکت «گرافیکا» (Graphica) کشف و خنثی کرده است.

این شرکت در سه ماهه منتهی به مارس ۲۰۲۳ در مجموع بیش از هفت هزار و ۵۰۰ کانال یوتیوب را به عنوان بخشی از کارزار نفوذ دولت‌ها در این شبکه اجتماعی حذف کرده است.

بخش عمده گزارش منتشر شده گوگل به فعالیت کشورهای روسیه، چین و آذربایجان می‌پردازد و از این میان شش هزار و ۲۸۵ کانال و ۵۲ وبلاگ در سایت «بلاگر» متعلق به چین بوده‌اند.

گوگل در ماه‌های نوامبر و دسامبر ۲۰۲۲ نیز از برخی فعالیت‌‌های نفوذی ایران در خدمات محتوایی این شرکت جلوگیری کرده بود.

اغلب این فعالیت‌ها بر بستر خدمات «گوگل نیوز»، سرویس خبری گوگل انجام می‌شد و عمده این کارزارها به انتشار محتوا به زبان‌های مختلف برای حمایت از سوریه و فلسطین و علیه ایالات متحده، عربستان سعودی و اسرائیل فعالیت می‌کردند.

کارزارهای جمهوری اسلامی در زمینه «انتشار محتوا در حمایت از سیاست‌های نظام» در شبکه‌های اجتماعی غربی بیش از یک دهه سابقه دارد.

مقامات ایران با الگوبرداری از کارزارهای مشابه روسیه و چین تلاش می‌کنند تا با نشر مطالب گمراه‌کننده به زبان‌های مختلف، مخاطبانی را در کشورهای دیگر هدف قرار دهند.

بر اساس آمارهای منتشر شده در سال ۲۰۲۰، فیس‌بوک تا این تاریخ در مجموع حدود دو هزار و ۲۰۰ صفحه، حساب و گروه مرتبط با فعالیت‌های جمهوری اسلامی را از سایت خود حذف کرده بود.

توییتر نیز در همین بازه هشت هزار حساب کاربری را با حدود هشت و نیم میلیون پیام منتشر شده از شبکه اجتماعی خود حذف کرده بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
در کارگه هنرمندی - فصل دوم
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها