شاهزاده رضا پهلوی به نمایندگان پارلمان بلژیک: باید هرچه سریع‌تر از جمهوری اسلامی عبور کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۹

شاهزاده رضا پهلوی در ادامه سفر دوره‌ای خود به چند کشور اروپایی، روز سه‌شنبه نهم اسفند در جمع برخی اعضا و نمایندگان پارلمان بلژیک از احزاب مختلف حضور یافت و تاکید کرد عبور از جمهوری اسلامی باید هر چه زودتر صورت گیرد.

شاهزاده رضا پهلوی در جمع تعدادی از نمایندگان پارلمان بلژیک گفت: «گذار از جمهوری اسلامی هرچه سریع‌تر باشد، مشکلات کمتر خواهد بود.»

او افزود: «هر چه زودتر تحریم‌ها برداشته شوند ما سریع‌تر می‌توانیم سرمایه‌گذار خارجی جذب کنیم و وارد مسیر بازسازی کشورمان و تقویت صنایع شویم.»

به گزارش خبرنگار ایران‌اینترنشنال در بروکسل، رسانه‌های بلژیکی استقبال گرمی از حضور شاهزاده رضا پهلوی در بلژیک کردند.

دعوت از فرزند آخرین پادشاه ایران از سوی دریا صفایی، از حزب راست میانه بلژیک صورت گرفت.

در جلسه دیدار شاهزاده رضا پهلوی با نمایندگان بلژیکی از او درباره همبستگی میان نیروهای مخالف حکومت ایران و همچنین مذاکرات او در کشورهای مختلف سوال شد.

شاهزاده رضا پهلوی در این جلسه از منشوری که قرار است برای همبستگی و آزادی میان مخالفان جمهوری اسلامی تدوین شود صحبت کرد و گفت کسانی که در تهیه این منشور مشارکت دارند در داخل ایران هستند.

او تحرکات خود را مرتبط با فعالان داخل ایران دانست.

شاهزاده رضا پهلوی همچنین بر گسترش اتحاد میان مخالفان جمهوری اسلامی تاکید و ابراز امیدواری کرد در جلسات بعدی در پارلمان بلژیک همراه با تعداد بیشتری از مخالفان جمهوری اسلامی شرکت کند.

او همچنین به زندانیان سیاسی از جمله زندانیان دوتابعیتی و خارجی در ایران اشاره کرد. این در حالی است که اکنون برخی از شهروندان بلژیکی در ایران در بازداشت و زندانی هستند.

شاهزاده رضا پهلوی همچنین درباره سازمان مجاهدین خلق ایران، به نمایندگان بلژیک توصیه کرد در این زمینه با اعضای پیشین این سازمان صحبت کنند.

او این سوال را مطرح کرد که آیا این سازمان به این منشور خواهد پیوست؟

شاهزاده رضا پهلوی در پاسخ به این سوال نسبت به اجازه یافتن اعضای سازمان مجاهدین خلق برای مطالعه این منشور ابراز تردید کرد.

او تاکید کرد که به عنوان یک نیروی دموکرات و سکولار قصد ندارد هیچ گروهی را کنار بگذارد مگر آن که آن گروه خودش خود را کنار بکشد.

دامون گلریز، پژوهشگر مطالعات صلح و امنیت بین‌الملل درباره دیدارهای شاهزاده رضا پهلوی به ایران‌اینترنشنال گفت: «جلسات شاهزاده رضا پهلوی می‌توانند در فضای رسانه‌ای مفید و سازنده باشند.»

او افزود: «اما در فضای واقعی، گفت‌وگو با دولتمردان و مجریان سیاسی و نه قانون‌گذاران، باید در اولویت باشد.»

شاهزاده رضا پهلوی در روزهای اخیر علاوه بر شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ، با برخی از نمایندگان و سیاستمداران در پاریس و لندن نیز درباره تحولات ایران مذاکره کرد.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

چند چند
طرح ایران
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید