کمک‌داور ویدئویی در ایران؛ فدراسیون با همان شرکتی که قبلا توافق کرده بود، توافق کرد!

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۸

خبرگزاری ایسنا از توافق فدراسیون فوتبال با شرکتEVS بلژیک برای اجرای سیستم کمک‌داور ویدئویی در ایران خبر داده. این درحالی است که فدراسیون فوتبال چندماه پیش در نامه‌ای باشگاه‌ها را ملزم کرده بود با همین شرکت برای VAR مذاکره کنند و ظاهرا فقط تامین بودجه خرید تجهیزات، مانع اجرا بود.

فدراسیون فوتبال درنامه‌ای به به باشگاه‌های لیگ برتری از توافق با شرکت بلژیکی ای‌وی‌اس خبر داد و شرکتی به نام چشم انداز ارتباط را نماینده این کمپانی در ایران معرفی کرد.

شرکت EVS که فدراسیون، باشگاه‌ها را مجبور به همکاری با آن کرده، سابقه مشارکت با فولاد مبارکه اصفهان، فولاد خوزستان، ایرانسل و صدا و سیمای جمهوری اسلامی را در کارنامه دارد. از همه جالب‌تر اما همکاری این شرکت با ستاد اجرایی فرمان امام، یکی از بازوهای اقتصادی جمهوری اسلامی است که تحت نظارت مستقیم علی خامنه‌ای اداره می‌شود.

نکته مهمتر که بهانه‌های پیشین مخالفت نهادهای امنیتی با ورود VAR به ایران زیرسوال می‌برد، ارتباط این شرکت با اسرائیل است؛ سال گذشته دلیل اجرایی نشدن کمک داور ویدئویی در ایران، همکاری شرکت انتخاب شده در دوره عزیزی‌خادم با اسرائیل بود.

اما شرکت بلژیکی که مهدی تاج باشگاه‌ها را ملزم به همکاری با آن کرده، پیمانکار لیگ‌های دیگر کشورهای منطقه هم هست، از جمله با تلویزیون اسرائیل برای پوشش لیگ فوتبال این کشور.

ایسنا اما در گزارش خود از قول یک منبع مطلع در فدراسیون فوتبال نوشته: «در هفته اخیر فدراسیون فوتبال شرایط شرکت‌های مورد تایید فیفا برای اجرای VAR را بررسی کرد و حالا با یک شرکت بلژیکی به توافق رسیده تا از طریق این شرکت سیستم کمک داور ویدئویی در ایران اجرا شود.»

در ادامه این خبر هم آمده که از جمع ۵ شرکتی که فیفا مجوز همکاری با آنها برای VAR می‌دهد یکی اسرائیلی است، یکی آمریکایی، دیگر روسی است که در آمریکا ثبت شده، در نتیحه فقط دو گزینه باقی می‌ماند.

اما همچنان درباره اجرای سیستم کمک‌داور ویدئویی در استادیوم‌های لیگ‌برتری ابهام وجود دارد.

منبع مطلع ایسنا گفته مسئولیت با مالکان استادیوم‌هاست: «بعد از امضای تفاهم‌نامه میان فدراسیون فوتبال و شرکت EVS، باشگاه‌ها یا مالکان ورزشگاه‌ها در ایران باید خود با این شرکت قرارداد امضا کنند تا تجهیزات لازم در ورزشگاه نصب شود.»

همچنین فدراسیون فوتبال گفته که ۱۷ نفر از مسئولان داوری ایران را ۹ روز دیگر به قطر اعزام می‌کند تا زیر نظر مدرسان فیفا، دوره‌های مرتبط با VAR را پشت سر بگذارند. البته این دوره ارتباطی با موضوع آموزش داوران ندارد چراکه این دوره آموزشی بعدا برگزار خواهد شد.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید