واکنش‌ها به حمله شهرک‌نشینان اسرائیل به روستای حواره در کرانه باختری رود اردن

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۸

ده‌ها تن از شهرک‌نشینان اسرائیلی در کرانه باختری رود اردن، شب گذشته (یک‌شنبه هفتم اسفند) به روستای فلسطینی حواره در شمال کرانه باختری و روستاهای اطراف آن حمله کرده و املاک و خودروهای فلسطینیان را به آتش کشیدند.

به گفته وزارت بهداشت تشکیلات خودگردان فلسطینی، در جریان حمله شهرک‌نشینان، یک مرد ۳۷ ساله فلسطینی در روستای زعتره کشته و ده‌ها تن نیز زخمی شده‌اند.

بر اساس گزارش کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل، در جریان این حمله، یک‌صد خودروی فلسطینی به آتش کشیده شدند، ۴۰ خانه هم در حد زیاد و ۳۵ خانه نیز به صورت سطحی سوختند.

این اقدام شهرک‌نشینان اسرائیلی ساعاتی پس از کشته شدن دو اسرائیلی در حمله مسلحانه فلسطینیان در حواره رخ داد.

این حمله با واکنش‌های شدیدی درون اسرائیل و از سوی کشورهای دیگر روبه‌رو شد.

اسحاق هرتزوگ، رییس‌جمهوری اسرائیل، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «شورش و خشونت علیه افراد بی‌گناه و روش اسرائیل نیست.»

او گفت این اقدام را به شدت محکوم می‌کند.

هرتزوگ همچنین گفت که باید اجازه داد ارتش، پلیس و دستگاه‌های امنیتی، تروریست‌ها را بازداشت کرده و آرامش را به منطقه بازگردانند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز از مردم خواست از «اقدامات خودسرانه» خودداری کرده و اجازه دهند ارتش و دستگاه‌های امنیتی کار خود را بکنند.

ارتش اسرائیل اما اعلام کرد در جریان حمله دیشب شهرک‌نشینان به روستاهای فلسطینی، شش تن بازداشت شده‌اند.

مرآو میخائلی، رهبر حزب کار اسرائیل، مهاجمان شهرکنشین را «تروریست» خواند و برخی وزیران دولت نتانیاهو را متهم کرد که اقدامات این شهرک‌نشینان را که به گفته او «در حواره راه می‌روند و هر چه سر راهشان باشد می‌سوزانند»، توجیه می‌کنند.

محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی اما در بیانیه‌ای گفت که اسرائیل را مسوول اقدامات شهرک‌نشینانی می‌داند که به گفته او، تحت تأثیر شماری از وزیران راست‌گرای افراطی دولت، دست به این اقدامات زده‌اند.

ابومازن اقدامات شهرک‌نشینان را «اقداماتی تروریستی تحت حمایت نیروهای اشغالگر» توصیف کرد.

وزارت امور خارجه ایالات متحده نیز رخدادهای دیروز در کرانه باختری، از جمله حمله تروریستی که موجب کشته شدن دو اسرائیلی شد و حمله شهرکنشینان به روستاهای فلسطینی را که موجب کشته شدن یک فلسطینی شد، محکوم کرد.

اتحادیه اروپا هم ضمن محکوم کردن رخدادهای دیروز در کرانه باختری، خواهان دخالت مقامات اسرائیلی و فلسطینی برای آرام کردن اوضاع شد.

سفیر بریتانیا در اسرائیل اما ضمن محکوم کردن حمله شهرک‌نشینان به روستاهای فلسطینی، خواهان بازداشت افرادی شد که در این حمله نقش داشته‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نمادهای قرن بیستم
جهان‌نما
خبر
دنیای چین - فصل دوم

شنیداری

پادکست‌ها