جواب امیرعبداللهیان به سوال خبرنگار ایران‌اینترنشنال درباره کشتگان اعتراضات: کسی کشته نشد!

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۸

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در پاسخ به پرسش خبرنگار ایران‌اینترنشنال درباره کشتار معترضان در جریان خیزش سراسری علیه حکومت ایران بدون این که به او و دوربین نگاه کند، حین ادامه دادن به مسیر خود گفت: «کسی کشته نشده».

امیرعبداللهیان این اظهارات را در حاشیه نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد متحد در پاسخ به این پرسش مهران عباسیان، خبرنگار ایران‌اینترنشنال مطرح کرد: «درباره کشته‌شدگان اخیر صحبت می‌کنید؟ درباره آن‌هایی که کور شدند، درباره کودک ۱۰ ساله‌ای که کشته شد صحبت می‌کنید؟»

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی بدون این که توقف کند، در پاسخ به این سوالات، کشته شدن معترضان را در ایران طی ماه‌های اخیر تکذیب کرد.

این در حالی است که به گزارش سازمان‌های حقوق بشری، بیش از ۵۰۰ معترض در جریان خیزش سراسری به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شدند.

پرستو فاطمی، کارشناس حقوق بشر، درباره این اظهارات امیرعبداللهیان به ایران‌اینترنشنال گفت: «متاسفانه جمهوری اسلامی هیچ کدام از جنایاتی را که در ایران اتفاق افتاده گردن نمی‌گیرد و همیشه مدعی است که حقوق بشر در ایران به بهترین شکل خودش اعمال می‌شود.»

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در حالی در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد شرکت کرد که در آغاز سخنرانی او در این نشست، شماری از حاضران سالن را به نشانه اعتراض ترک کردند.

او در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل مدعی شد که نیروهای جمهوری اسلامی در جریان اعتراضات «اجازه استفاده از سلاح جنگی را نداشتند».

امیرعبداللهیان همچنین گفت: «جمهوری اسلامی تا سپردن مقامات عامل و مباشر در کشته شدن [قاسم] سلیمانی به دست عدالت، از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.»

امیرعبداللهیان در حاشیه نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل دیدار و گفت‌وگو کرد.

از سوی دیگر مسیح علی‌نژاد، فعال مدنی و حقوق بشر، با انتقاد از دیدار وزیر امور خارجه بلژیک با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی نوشت: «وزیر امور خارجه بلژیک که چند ماه قبل برای همبستگی با مهسا امینی و زنان ایرانی موهای خود را کوتاه کرد، اکنون از ظالمان در اروپا استقبال می‌کند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
حرف آخر
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.