کانادا تحریم‌های جدیدی علیه مقام‌های جمهوری اسلامی وضع کرد

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۸

در ادامه تحریم‌های کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی که پس از خیزش سراسری ایرانیان علیه حکومت به دلیل تلاش برای سرکوب این خیزش شدت گرفته است، کانادا تحریم‌های جدیدی را علیه برخی مقام‌های مسوول در نقض حقوق بشر و برخورد با معترضان وضع کرد.

ملانی جولی، وزیر امور خارجه کانادا، روز دوشنبه هشتم اسفند از تحریم ۱۲ مقام ارشد جمهوری اسلامی به دلیل «نقض فاحش و سیستماتیک حقوق بشر» از جمله به دلیل کوشش برای سرکوب اعتراضات در غرب ایران خبر داد.

اسماعیل زارعی کوشا، استاندار کردستان، مرتضی میرآقایی، فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه سنندج، رحیم جهانبخش، فرمانده انتظامی آذربایجان غربی و سعیدرضا عاملی، دبیر پیشین شورای عالی انقلاب فرهنگی، از جمله کسانی‌اند که در فهرست جدید تحریم‌های کانادا قرار گرفتند.

بر اساس تحریم‌های جدید، دارایی‌های احتمالی این افراد که به فهرست تحریم‌ها اضافه شده‌اند، در کانادا مسدود می‌شود و همچنین از ورود به کانادا نیز محروم خواهند شد.

دفتر وزیر امور خارجه کانادا اضافه کرد که این کشور به همکاری با شرکای بین‌المللی خود برای پاسخ دادن به رفتار ظالمانه رژیم ایران با مردمش ادامه خواهد داد.

خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی پس از قتل مهسا امینی در جریان بازداشت به دست نیروهای گشت ارشاد آغاز شد و در جریان آن صدها نفر به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شدند.

کانادا تاکنون در چندین بسته جداگانه مقام‌ها و نهادهای جمهوری اسلامی دخیل در سرکوب مردم و همچنین دخیل در ارسال اسلحه به روسیه را تحریم کرده است.

پیشتر شان فریزر، وزیر مهاجرت کانادا، در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال از تصمیم کشورش برای بررسی راه‌هایی برای ارائه اقامت دائم به افرادی در ایران خبر داد که به دلیل دفاع از حقوق بشر تحت آزار و خطر قرار دارند.

همچنین جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا نیز از اقدام این کشور برای جلوگیری از ورود ۱۰ هزار نفر از اعضای سپاه پاسداران و مقامات ارشد جمهوری اسلامی به این کشور خبر داد و معاون او هم سپاه را سازمانی تروریستی خواند.

با این حال دولت کانادا هنوز کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی خود قرار نداده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد

شنیداری

پادکست‌ها