آمریکا از نشست مقام‌های اسرائیل و فلسطین در اردن استقبال کرد

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۸

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، از نشست مقام‌های اسرائیل و فلسطین در اردن استقبال کرد و گفت این دیدار نقطه شروع بود و در هفته‌ها و ماه‌های پیش رو کارهای بسیاری برای انجام دادن وجود دارد.

او همچنین از عبدالله دوم، پادشاه کشور اردن، برای «برگزاری این گردهمایی تاریخی» تشکر کرد و گفت همچنان اقداماتی باید انجام شود تا به سمت «ساختن آینده‌ای باثبات و رفاه برای اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها به طور یکسان» حرکت کنیم.

مقام‌های اسرائیلی و فلسطینی پس از دیدار روز یکشنبه، با صدور بیانیه‌ای مشترک، متعهد شدند که از تشدید خشونت ها بکاهند. اسرائیل همچنین گفت مذاکرات درباره شهرک‌سازی جدید در کرانه باختری را به مدت چهار ماه متوقف خواهد کرد.

این نشست که در شهر عقبه در جنوب غربی اردن، با حضور مقام‌های ارشد آمریکایی، اردنی و مصری، علاوه بر هیات‌های اسرائیلی و فلسطینی برگزار شد، اولین جلسه در نوع خود پس از سال‌ها بود.

طرف های اسرائیلی و فلسطینی در بیانیه خود اعلام کردند برای جلوگیری از «خشونت بیشتر» همکاری نزدیک خواهند داشت و بر «ضرورت تعهد به کاهش تنش» تاکید کردند.

اردن نیز همراه با متحدانش مصر و آمریکا این تفاهم را «پیشرفت بزرگی در جهت برقراری مجدد و تعمیق روابط بین دو طرف» عنوان کرد.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبر
رنگ زندگی - آسیای مرکزی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید