قیمت دلار در بازار آزاد ایران از ۵۷ هزار تومان گذشت

شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۶

در ادامه روند افزایشی قیمت ارز در ایران، قیمت دلار آمریکا از ۵۷ هزار و ۵۰۰ تومان گذر کرد. این در حالی است که روز شنبه محمدباقر قالیباف، رییس مجلس، درباره جلسه غیرعلنی با حضور مقامات دولت درباره افزایش قیمت ارز گفته بود: «به جمع‌بندی‌های خوبی در این جلسه رسیدیم.»

همزمان با افزایش قیمت دلار به ۵۶ هزار تومان در روز شنبه ششم اسفند، مقامات دولت در جلسه غیرعلنی مجلس بار دیگر قیمت ها را غیرواقعی خواندند و فرمانده کل سپاه پاسداران نیز گفت: «ملت نباید تسلیم هیچ مشکلی شوند.»

در ادامه روند افزایشی قیمت ارز در ایران، قیمت دلار در بازار آزاد ایران به ۵۵ هزار تومان رسید و سپس به بیش از ۵۶ هزار تومان افزایش یافت. دولت از روزهای گذشته برای مدیریت بازار ارز مرکز مبادله ارز و طلا را راه اندازی کرده و پتروشیمی‌ها و صنایع موظف شده‌اند که ارز خود را در این مرکز بفروشند.

دور جدید افزایش قیمت دلار پس از محدود شدن معاملات ارزی عراق با ایران به دنبال فشار آمریکا آغاز شده است.

یک منبع مطلع در بغداد به ایران‌اینترنشنال گفته بود که موضوع عمده گفت‌وگوهای حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی با مقام‌های عراق در سفر اخیرش به این کشور، محتوای مذاکرات واشینگتن و بغداد در رابطه با مسائل بانکی و دلار بوده است.

این منبع افزود وزیر خارجه جمهوری اسلامی به دنبال «یافتن راه‌حلی برای فرستادن دلار به ایران» بوده است.

پس از افشای قاچاق میلیون‌ها دلار از بانک‌های عراق به ایران، وزارت خزانه‌داری آمریکا چندین بانک عراقی را به اتهام قاچاق دلار و پول‌شویی به نفع جمهوری اسلامی تحریم کرد؛ از جمله بانک‌هایی که نزدیک به رهبران گروه‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی بودند.

مجلس روز شنبه یک جلسه غیرعلنی درباره افزایش قیمت ارز برگزار کرد. به گفته نظام‌الدین موسوی، سخنگوی هیات رییسه مجلس، مقامات دولت در این جلسه قیمت ارز در بازار را غیر واقعی خواندند.

پیشتر احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد، گفته بود: «پشت پرده اختلالات بازار ارزی نیز شناسایی شده است و به زودی نهادهای امنیتی و اطلاعاتی و قضایی تکلیف این افراد را مشخص خواهند کرد.»

روز شنبه حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، علی رغم افزایش چشمگیر قیمت دلار گفت: «مشکلات اقتصادی و نوسانات ارز را درک می‌کنیم اما دولت و مسئولان در حال تلاش برای رفع آن هستند و ملت نباید تسلیم هیچ مشکلی شوند.»

همزمان، سخنگوی هیات رییسه مجلس خبر داد: «نمایندگان در جلسه غیرعلنی از عدم اشراف بانک مرکزی بر بازار ارز و عدم وجود سیاست واحد در حوزه ارز انتقاد کردند.»

در همین حال علی اصغر باقرزاده، نماینده شاهرود، در تذکری گفت: «آقای رئیسی! تیم اقتصادی شما بدون برنامه و ضعیف است. این موضوع را جدی بگیرید.»

همزمان با افزایش قیمت دلار قیمت مواد غذایی نیز افزایش شدید داشته است. روزنامه سازندگی روز اول اسفند پس از انتشار گزارشی با تیتر «طغیان گوشت» توقیف شد.

پس از آن روزنامه هم‌میهن در گزارشی از قیمت گوشت در نقاط مختلف شهر تهران نوشت که هر کیلو گوشت گوسفندی در جنوب شهر بین۳۷۰ تا ۴۸۰ هزار تومان و در شمال شهر بالای ۵۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

این روزنامه در گزارش خود از شهرک غرب نوشت که اینجا گوشت گوسفندی زیر کیلویی۵۰۰ هزار تومان معنا ندارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه‌ای در بهمن‌ماه به۵۳.۴ درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل ۲.۱ واحد درصد افزایش را نشان می‌دهد.

پربیننده‌ترین‌ها

رنگ زندگی - آسیای مرکزی
خبر
مستند کوتاه - سالوادور دالی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید