آمریکا و بریتانیا در اولین سالگرد جنگ اوکراین تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کردند

شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۶

آمریکا و بریتانیا در اولین سالگرد جنگ اوکراین تحریم‌هایی جدیدی را علیه جمهوری اسلامی به دلیل حمایت پهپادی از روسیه اعمال کردند.

وزارت بازرگانی آمریکا چهار دستور را وضع کرد که یکی از آنها برای جلوگیری از استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی، محدودیت‌های صادرات جدیدی را بر ایران اعمال می‌کند.

این دستورها محدودسازی دسترسی ارتش روسیه به منابع درآمد، اعمال اقدامات نظارتی بر صادرات ایران، روسیه و بلاروس برای مقابله با استفاده از پهپادهای ایرانی و افزودن اشخاص و نهادهای حامی ارتش روسیه در کشورهای ثالث، از جمله چین، به فهرست تحریم‌ها را شامل می‌شود.

وزارت خارجه بریتانیا نیز در اولین سالگرد جنگ اوکراین ضمن تحریم ۹۲ شخص و نهاد، تحریم‌های جدیدی را علیه بخش نظامی جمهوری اسلامی وضع کرد.

وزارت خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای با اشاره به تحریم‌های جدید علیه روسیه به دلیل تهاجم نظامی به اوکراین، پنج نفر از مدیران صنعت هوانوردی نیروی قدس سپاه را تحریم کرد.

قاسم دماوندیان، مدیر عامل شرکت صنایع هوایی قدس، و چهار عضو هیات مدیره این شرکت، از جمله ولی ارلانی‌زاده، رضا خاکی، مجیدرضا نیازی انجیلی و حمیدرضا شریفی تهرانی در فهرست تحریم‌های جدید بریتانیا هستند.

حمایت‌های پهپادی ایران از روسیه در جنگ اوکراین در حالی ادامه دارد که کشورهای مختلف بارها نسبت به همکاری نظامی تهران و مسکو و حمایت نظامی متقابل روسیه از جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرده‌اند.

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا، روز جمعه گفت: «به باور ما، روسیه ممکن است در ازای حمایت ایران از جنگ اوکراین، جت‌های جنگنده در اختیار جمهوری اسلامی قرار دهد.»

کربی همچنین هشدار داد که جمهوری اسلامی به دنبال خرید هلیکوپتر و رادار از روسیه است.

همزمان با افزایش نگرانی‌های بین‌المللی از گسترش برنامه تسلیحاتی ایران و اقدامات جمهوری اسلامی در ارسال تسلیحات به متحدان و نیروهای نیابتی خود، مقامات نظامی ایران روز جمعه از تولیدات نظامی جدید جمهوری اسلامی خبر دادند.

صداوسیما اعلام کرد وزارت دفاع جمهوری اسلامی و فرماندهان نیروی هوایی و پدافند هوایی سوریه توافق‌هایی را امضا کردند که بخشی از آن شامل فروش «تجهیزات پدافندی و استقرار سامانه ۱۵ خرداد» در سوریه است.

از سوی دیگر، امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه پاسداران، در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به عملیاتی شدن جدیدترین موشک کروز ایرانی با نام پاوه گفت این موشک با برد یک هزار و ۶۵۰ کیلومتر وارد سبد موشکی جمهوری اسلامی شده است.

علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران، نیز اعلام کرد در آینده نزدیک از ناو پهپادبر «شهید باقری» با باند ۱۸۰ متر رونمایی خواهد شد که هواپیما با چرخ بر روی آن فرود آمده و با چرخ نیز پرواز خواهد کرد.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبر
مستند کوتاه - سالوادور دالی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید