انتشار جزییاتی از توافق‌نامه صلح پیشنهادی چین برای جنگ اوکراین؛ استقبال کی‌یف و انکار مسکو

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۰۵

جزییاتی از مکتوب پیشنهادی چین برای یافتن راه‌حلی سیاسی در زمینه جنگ اوکراین در سالگرد حمله ارتش روسیه به این همسایه غربی خود منتشر شده است.

به گزارش خبرنگار ایران‌اینترنشنال در شرق آسیا، طی روزهای گذشته مقام‌ها و رسانه‌های دولتی چین تاکید کرده بودند طرحی دارند که به «طرح صلح چین» موسوم شد.

متن منتشر شده در روز جمعه پنجم اسفند، مذاکرات صلح را «تنها راه کارآمد برای پایان دادن به بحران» توصیف کرده است.

بر اساس این گزارش، این طرح خواستار اقداماتی «خردمندانه» و «خویشتن‌داری» برای جلوگیری از بحران غیرقابل‌ کنترل شده و با استفاده از سلاح اتمی و نیز تحریم مخالفت کرده ‌است.

دستگاه رهبری پکن می‌گوید همه طرف‌ها باید از روسیه و اوکراین برای حرکت در مسیر مشترک و بازگشت فوری به گفت‌وگوی مستقیم حمایت کنند تا به‌ مرور از سطح تنش‌ها کاسته و آتش‌بس برقرار شود.

مقام‌های چین با آن‌چه «توسعه و تقویت بلوک‌های نظامی» و «تحریم‌های یک‌جانبه» نامیده‌اند نیز مخالفت کرده‌اند.

از سوی دیگر، بر اساس این متن، چین خواستار حفاظت از غیرنظامیان، نیروگاه‌های هسته‌ای و تسریع کمک‌های انسان‌دوستانه در اوکراین شده‌ است.

همچنین چین می‌گوید از تبادل اسرا حمایت می‌کند و مخالف استفاده از جنگ‌افزار هسته‌ای‌ است و از همه طرف‌ها نیز خواسته مانع از اخلال در زنجیره تامین کالا و فن‌آوری شوند.

مشخص نیست طرف‌های جنگ و همچنین متحدان اوکراین تا چه حد این طرح پیشنهادی چین را جدی بگیرند.

این سند در حالی منتشر می‌شود که آمریکا و شماری از متحدانش از جمله آلمان و ناتو، به‌طور فزاینده‌ای در مورد احتمال ارسال سلاح از چین به روسیه هشدار داده‌اند.

همچنین پیش از انتشار جزییات این طرح، ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، از این‌ که چین دست به اقدامی زده استقبال کرد.

در روسیه اما سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور گفت چیزی به اسم «طرح صلح چین» در سفر اخیر وانگ ئی، دیپلمات ارشد جمهوری خلق به مسکو مطرح نشده‌ است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

سگ و انسان
جهان‌نما
خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید