کره شمالی از آزمایش چهار موشک کروز استراتژیک خبر داد

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۰۵

خبرگزاری رسمی کره شمالی گزارش داد این کشور چهار موشک کروز استراتژیک شلیک کرد تا توانایی خود را در انجام یک «ضدحمله علیه نیروهای متخاصم» نشان دهد. این در حالی است که کره جنوبی گزارش این آزمایش را آن گونه که کره شمالی اعلام کرده، تایید نکرده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی، چهار موشک کروز از نوع «هواسال-۲» بودند که در سواحل شرقی شبه جزیره کره شلیک شدند.

این خبرگزاری به زبان انگلیسی نوشت که چهار موشک کروز استراتژیک پس از پرواز در «مدارهای پروازی بیضوی شکل و به شکل عدد هشت انگلیسی به طول دو هزار کیلومتر»، به یک هدف از پیش تعیین شده اصابت کردند.

خبرگزاری رسمی کره شمالی اضافه کرد: «این آزمایش وضعیت جنگی نیروی رزمی هسته‌ای جمهوری دموکراتیک خلق کره را نشان می‌دهد که توانایی ضدحمله اتمی مرگبار آن را علیه نیروهای متخاصم افزایش می‌دهد.»

خبرگزاری رویترز اما نوشت که این پرتاب موشک از سوی کره جنوبی و ژاپن که به طور منظم پرتاب موشک‌ها از پیونگ یانگ را شناسایی و اعلام می‌کنند، تایید نشده است.

این اعلام از سوی کره شمالی پس از آن صورت گرفت که آمریکا و کره جنوبی یک رزمایش شبیه‌سازی شده از درگیری هسته‌ای با کره شمالی را در واشینگتن انجام دادند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت دفاع کره جنوبی گزارش این آزمایش اخیر موشکی کره شمالی را زیر سوال برد و گفت که بین آن‌چه اعلام شده و آن‌چه ناظران آمریکا و کره جنوبی کشف کرده‌اند، تفاوت وجود دارد.

سئول افزود تحقیقاتش را در این زمینه ادامه می‌دهد.

خبرگزاری فرانسه نوشت تحریم‌های کنونی سازمان ملل متحد، کره شمالی را از شلیک موشک‌های کروز منع نمی‌کند اما رزمایش روز پنج‌شنبه به دنبال آزمایش‌های تسلیحاتی متعدد اخیر از جمله پرتاب یک موشک بالستیک قاره‌پیما انجام شد که از سوی دبیرکل سازمان ملل به عنوان «اقدامات تحریک‌آمیز» محکوم شد.

پیونگ یانگ این انتقاد را «ناعادلانه و نامتعادل» خواند و روز جمعه پنجم اسفند از سازمان ملل خواست تا سئول و واشینگتن را به دلیل مانورهای نظامی مشترکشان «به شدت» محکوم کند.

سازمان ملل متحد در روزهای اخیر در مورد پرتاب موشک‌های کره شمالی تشکیل جلسه داد.

رنگ زندگی - آسیای مرکزی
خبر
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید