چهره‌های شاخص مخالف جمهوری اسلامی در دیدار با نمایندگان پارلمان‌های ایتالیا و فرانسه و سخنرانی در جمع آنها، از کشورهای غربی خواستند به مذاکره با جمهوری اسلامی و مشروعیت‌بخشی به آن پایان دهند.

شاهزاده رضا پهلوی طی سفری به فرانسه با آندره والینی و ژاکلین اوستاش برینیو، دو سناتور فرانسوی دیدار کرد.

آندره والینی نوشت برای بررسی وضعیت ایران با شاهزاده پهلوی دیدار کرده و افزود باید همه ابتکارات در پشتیبانی از اعتراضات مردمی و احتمالا ترویج سقوط دیکتاتوری آخوندها مورد حمایت قرار گیرد.

شاهزاده رضا پهلوی همچنین در توییتی با تشکر از ایرانیان خارج کشور برای حضور گسترده در تجمعات اعتراضی اخیر در شهرهای آمریکایی و اروپایی نوشت آن‌ها «شعله انقلاب ملی ایران را برافروخته‌تر کردند.»

او گفت: «از همه می‌خواهم که در این گردهمایی‌ها همبستگی برای نجات ایران را سرلوحه عمل قرار دهند، و تفرقه‌انگیزان را ناکام بگذارند.»

مسیح علینژاد و حامد اسماعیلیون نیز ضمن سخنرانی در سنای ایتالیا و دیدار با نمایندگان کمیته خارجی پارلمان این کشور، خواستار اخراج سفرای جمهوری اسلامی و فشار به حکومت ایران برای آزادی زندانیان سیاسی و قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی شدند.

مسیح علینژاد: غرب باید از نجات دادن جمهوری اسلامی دست بردارد

علینژاد پس از دیدار با نمایندگان کمیته خارجی پارلمان ایتالیا گفت این نمایندگان وعده دادند که پیگیر وضعیت زندانیان سیاسی ایران باشند و به دولت ایتالیا فشار بیاورند تا جمهوری اسلامی را پاسخگو کند.

مسیح علینژاد همچنین در سخنرانی خود در جمع نمایندگان سنای ایتالیا گفت: «مردم ایران از کشورهای غربی نمی‌خواهند که آنها را نجات دهند، بلکه از کشورهای غربی می‌خواهند به نجات جمهوری اسلامی پایان دهند.»

او هشدار داد: جمهوری اسلامی از کرونا کشنده‌تر است و می‌خواهد همه جهان را آلوده کند. آنچه در خاورمیانه رخ می‌دهد به آنجا محدود نخواهد شد، بلکه بقیه جهان را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

این چهره شاخص مخالف جمهوری اسلامی با اشاره به اینکه ایران‌اینترنشنال به دلیل تهدیدهای جمهوری اسلامی ناچار شده فعالیت‌های دفترش در لندن را به محلی دیگر منتقل کند گفت: «دولت بریتانیا نباید عقب‌نشینی کند و ایدوئولوژی جمهوری اسلامی را در خاک بریتانیا بپذیرد. آنها باید در عوض سفارت جمهوری اسلامی را ببندند و به روزنامه‌نگاران اجازه دهند به کار خود ادامه دهند.»

او تاکید کرد: «دولت‌های آمریکا و اتحادیه اروپا موظف هستند از دموکراسی حمایت کنند، نه اینکه بگذارند جمهوری اسلامی برای آنها تعیین تکلیف کند.»

علینژاد با اشاره به کشته شدن بیش از ۵۰۰ معترض و اعدام، شکنجه و تجاوز و نابیناسازی تعداد بسیاری از معترضان در ایران گفت کمترین خواسته مردم ایران از کشورهای حامی دموکراسی این است که سپاه را در فهرست تروریسم قرار دهند.

این چهره شاخص اپوزیسیون با اشاره به اینکه کشورهای غربی مدت‌ها هشدارهای کنشگران روسی مخالف پوتین و کنشگران خاورمیانه را درباره خطر جنگ‌افروزی حکومت‌های ایران و روسیه نادیده گرفتند گفت اکنون در نتیجه این بی‌توجهی جنگ به اروپا کشیده شده و روسیه با پهپادهای جمهوری اسلامی مردم بی‌گناه اوکراین را می‌کشد.

علینژاد با انتقاد از کمبود اقدامات عملی از سوی سیاستمداران غربی علیه جمهوری اسلامی، خطاب به سیاستمدران زن غربی گفت: ما از شما نمی‌خواهیم برای حمایت از مردم ایران در جمع‌های مختلف موهای خود را ببرید، بلکه آنچه که باید بریده شود، روابط شما با جمهوری اسلامی به عنوان قاتل مردم ایران است.

او با انتقاد از اینکه سیاستمداران زن غربی در سال‌های اخیر تحت عنوان پرهیز از اسلام‌هراسی با کارزار زنان ایرانی در مبارزه با حجاب اجباری همراهی نکردند گفت، اکنون در ایران زنان با حجاب و بی‌حجاب در کنار هم برای سرنگونی آپارتاید جنسیتی شعار می‌دهند.

علینژاد با رد اظهارات مقام‌های غربی که دلیل انفعال خود در ارتباط با خیزش انقلابی مردم را پرهیز از دخالت در امور داخلی ایران عنوان می‌کنند، گفت: اگر شما به رژیمی که با گلوله به جنگ مردم بی‌دفاع خود می‌رود، با موشک هواپیمای مسافربری را سرنگون می‌کند و برای کشتن مردم اوکراین پهپاد می‌فرستد، مشروعیت بدهید، در حقیقت دارید با جانبداری از جمهوری اسلامی در امور داخلی ایرانیان دخالت می‌کنید.

او افزود: بسیاری از مقامات غربی در حالی از استفاده از عبارت تغییر رژیم پرهیز می‌کنند که مردم ایران در خیابان‌ها این خواسته را فریاد می‌زنند. در چنین شرایطی وقتی که غرب به دنبال توافق با جمهوری اسلامی است، در حقیقت دارد این رژیم را حمایت می‌کند، نه مردم ایران را.

حامد اسماعیلیون: غرب باید از مذاکره با رژیم ایران که در بستر مرگ است خودداری کند

حامد اسماعیلیون در سخنرانی خود در سنای ایتالیا گفت آمریکا و کشورهای اروپایی باید از وسوسه باطل مذاکره با رژیمی که در بستر مرگ است و در بین مردم خود هیچ مشروعیتی ندارد، پرهیز کنند.

او پرسید: چگونه می‌توان به حکومتی که با خونسردی به کشتار مردم خود اقدام کرده و به هیچ قاعده‌ای در روابط بین‌المللی پایدار نیست، اعتماد کرد تا به یک توافق هسته‌ای پایبند بماند.

اسماعیلیون با اشاره به کشته شدن بیش از ۵۰۰ معترض و بازداشت هزاران نفر دیگر در خیزش انقلابی مردم ایران گفت جمهوری اسلامی یک رژیم یاغی است که نه تنها تهدیدی علیه مردم خود، بلکه تهدیدی علیه خاورمیانه و جهان آزاد محسوب می‌شود.

او گفت: در حالی که جمهوری اسلامی در کشتار وسیع مردم سوریه نقش داشته و برای حمله به مردم اوکراین به روسیه پهپاد می‌دهد، از سوی دیگر در خاک کشورهای غربی به توطئه برای ربودن و قتل روزنامه‌نگاران و کنشگران ادامه می‌دهد و در ایران نیز شهروندان غربی را گروگان می‌گیرد.

اسماعیلیون با هشدار نسبت به اینکه جمهوری اسلامی ذاتا نمی‌تواند به هیچ توافقی با دموکراسی‌های غربی پایبند باشد گفت هر تلاشی برای مماشات با رژیم، اشتباهی تاریخی خواهد بود.

او با اشاره به نظرسنجی اخیر موسسه گمان که حاکی از خواست بیش از ۸۰ درصد مردم ایران برای پایان جمهوری اسلامی است گفت با این حال این رژیم همچنان به آزار و سرکوب اقلیت‌ها ادامه داده و استعدادهای کشور را ناچار به کوچ از وطن می‌کند.

اسماعیلیون خاطرنشان کرد ایران با وجود منابع غنی مختلف از جمله انرژی، به دلیل ناتوانی جمهوری اسلامی در اداره امور، با بحران اقتصادی و انرژی درگیر است.

پربیننده‌ترین‌ها

سپاه صلح
خبر
میراث ناملموس

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید