تلگراف: آمریکا مخالف قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی بریتانیا است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۴

روزنامه تلگراف گزارش داد دیپلمات‌های دولت جو بایدن در حال فشار بر دولت بریتانیا هستند تا این کشور سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار ندهد.

این روزنامه چاپ بریتانیا روز چهارشنبه سوم اسفند نوشت که دلیل این فشار واشینگتن بر دولت لندن، اعتقاد به این امر است که با تروریستی اعلام شدن سپاه، ارتباط دیپلماتیک لندن و تهران تضعیف خواهد شد.

این در حالی است که وزارت امور خارجه آمریکا سال‌هاست سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی خود قرار داده است.

روزنامه تلگراف همچنین نوشت که واشینگتن در حال بررسی احتمال شروع دوباره مذاکرات احیای برجام است که از چندین ماه پیش تاکنون متوقف شده است.

علاوه بر از سر گیری احتمالی مذاکرات هسته‌ای ایران، به نظر می‌رسد آمریکا از بریتانیا برای مذاکره با تهران در دیگر موضوعات نیز استفاده می‌کند.

چندی پیش، شبکه آمریکایی ان‌بی‌سی به نقل از «چهار منبع مطلع» گزارش داد که مذاکراتی غیرمستقیم میان ایران و آمریکا برای آزادی زندانیان دوتابعیتی در ایران، با میانجی‌گری بریتانیا و قطر در جریان است که با «پیشرفت» روبه‌رو بوده است.

این فشار آمریکا بر لندن در حالی است که وزارت کشور بریتانیا از قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌‌های تروریستی پشتیبانی می‌کند.

پیشتر تلگراف نوشته بود در صورت انجام این اقدام، عضویت در سپاه، شرکت در جلسه‌های آن، حمل آرم آن در انظار عمومی یا تشویق به حمایت از فعالیت‌های آن در بریتانیا جرم محسوب می‌شود و سپاه هم‌رده گروه‌هایی مانند داعش و القاعده تلقی خواهد شد.

به گزارش تلگراف، مقام‌های بریتانیایی بر اساس اطلاعاتی که به نظر می‌رسد سرویس‌های امنیتی-اطلاعاتی کشور در اختیارشان قرار داده‌اند، در حال تشکیل پرونده علیه سپاه پاسداران بوده‌اند.

تلگراف به نمونه‌ای از استفاده از پرچم سپاه در یک تظاهرات ضداسرائیلی در میدان ترافالگار شهر لندن در ماه می سال ۲۰۲۱ اشاره کرد و نوشت در صورت تروریستی تلقی شدن سپاه چنین اقدام‌هایی جرم‌انگاری خواهد شد.

استیون کرب، نماینده پارلمان بریتانیا درباره چنین تصمیمی گفت: «سپاه پاسداران نقشی کلیدی در حمایت و تسهیل فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده رژیم ایران در خاورمیانه و فراتر از آن ایفا می‌کند. بسیار واضح است که جامعه بین‌الملل باید اقدامی بسیار قوی‌ و روشن‌بینانه‌ علیه حکومت ایران انجام دهد.»

کن مک‌کالم، رییس ام‌آی۵، پیش‌تر اعلام کرده بود جمهوری اسلامی از ماه ژانویه کوشیده دست‌کم ۱۰ شهروند ایرانی را در خاک بریتانیا بکشد یا برباید.

در روز ۱۶ آبان، ایران‌اینترنشنال از تهدید جانی فوری علیه دو روزنامه‌نگار خود در بریتانیا از طرف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خبر داد.

جهان‌نما
خبر
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید