ولادیمیر پوتین از تعلیق پیمان استراتژیک هسته‌ای روسیه با آمریکا خبر داد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۲

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه اعلام کرد که این کشور مشارکت خود در پیمان کاهش تسلیحات هسته‌ای با آمریکا موسوم به «استارت نو» را به حالت تعلیق در می‌آورد. او تهدید کرد در صورت انجام آزمایش‌های هسته‌ای جدید از سوی آمریکا، روسیه نیز آزمایش‌های جدید هسته‌ای انجام خواهد داد.

معاهده مورد نظر پوتین که در سال ۲۰۱۰ امضا شد، آخرین توافقنامه دو‌جانبه در نوع خود میان این دو قدرت هسته‌ای جهان است.

روسیه در اوایل ماه اوت با ادعای مانع‌تراشی از سوی آمریکا برای بازرسی‌های روسیه از سایت‌های نظامی ایالات متحده، اعلام کرده بود بازرسی‌های آمریکا از سایت‌های نظامی خود را که در چارچوب این توافق پیش‌بینی شده، به حالت تعلیق درآورده است.

رییس‌جمهوری روسیه در سخنرانی طولانی خود که نسبت به کشورهای غربی خصمانه بود گفت: «آن‌ها می‌خواهند به ما یک شکست استراتژیک وارد کنند و به سایت‌های هسته‌ای ما حمله کنند. به همین دلیل باید اعلام کنم که روسیه مشارکت خود در معاهده استارت [نو] را تعلیق می‌کند.»

او به ویژه کشورهای غربی را متهم کرد به اوکراین برای مدرن کردن پهپادها به منظور حمله پهپادی به اهداف استراتژیک روسیه کمک کرده‌اند.

اشاره پوتین به انفجارهای اخیر در پایگاه بمب‌افکن‌های استراتژیک انگلس، در حدود ۵۰۰ کیلومتری مرز اوکراین است.

پوتین همچنین از مقام‌های روسیه خواست در صورت انجام آزمایش‌های هسته‌ای از سوی آمریکا، «آماده باشند».

او گفت: «هیچ‌کس نباید دچار توهم شود. برابری استراتژیک می‌تواند تغییر کند.»

پوتین همچنین این درخواست ناتو از روسیه مبنی بر اجرای استارت نو و اجازه «دسترسی به بازرسی از سایت‌های هسته‌ای نظامی روسیه» را «تئاتر پوچ» توصیف کرد.

او در عوض پیشنهاد کرد ناتو به استارت نو بپیوندد تا این معاهده «عادلانه» باشد، زیرا به گفته او در میان کشورهای ناتو، «ایالات متحده تنها قدرت هسته‌ای نیست».

او گفت: «فرانسه و بریتانیا نیز زرادخانه‌های هسته‌ای دارند، آن‌ها را کامل می‌کنند، مدرن می‌کنند و علیه ما هستند.»

توافق‌نامه استارت نو، زرادخانه‌های هسته‌ای روسیه و آمریکا را به حداکثر هزار و ۵۵۰ کلاهک مستقر در هر دو طرف محدود می‌کند که در مقایسه با محدودیت قبلی تعیین شده در سال ۲۰۰۲، نزدیک به ۳۰ درصد کاهش دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
۲۴ با فرداد فرحزاد
خبر
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها