ابراز همبستگی جهانی با خیزش انقلابی مردم ایران در نشست مونیخ و جشنواره فیلم برلین

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۳۰

همزمان با برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ و جشنواره فیلم برلین، ابراز همبستگی جهانی با خیزش انقلابی مردم ایران در این دو رویداد مهم بین‌المللی ادامه داشت.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که وزیران خارجه ایالات متحده، آلمان، فرانسه و بریتانیا طی جلسه‌ای در حاشیه نشست امنیتی مونیخ بر همبستگی با مردم ایران در جریان «تداوم نقض فاحش حقوق بشر» توسط جمهوری اسلامی تاکید کردند.

طبق این بیانیه، وزیران خارجه چهار کشور توافق کردند که به صورت نزدیک رویکرد خود را در قبال فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی هماهنگ کنند.

همچنین وزیران خارجه زن نیز پس از جلسه‌ای در حاشیه نشست امنیتی مونیخ در بیانیه‌ای اعلام کردند که در کنار زنان و مردان «دلیر» ایران در مبارزه‌شان برای حقوق و آزادی خود ایستاده‌اند. در این بیانیه آمده است: «این مبارزه نشان می‌دهد که تنها در جایی که زنان در امنیت باشند، همه در امان خواهند بود.»

در جشنواره فیلم برلین نیز، ده‌ها نفر از بازیگران و فیلمسازان حاضر در این جشنواره با تجمع بر روی فرش قرمز و سر دادن شعار، کف زدن و حمل پلاکاردهایی با شعار «زن، زندگی، آزادی»، از خیزش انقلابی مردم ایران حمایت کردند.

سپیده فارسی، کارگردان ایرانی، در این تجمع به رویترز گفت: «کار این رژیم تمام است. مردم به خوبی این را فهمیده‌اند.»

فارسی همچنین تحریم موسسات فیلم وابسته به جمهوری اسلامی در جشنواره برلین را فرصتی برای حضور پرنگ‌تر سینماگران مستقل ایرانی در این رویداد هنری خواند.

پیش از برگزاری این تجمع بر فرش قرمز، هنرمندان در نشستی درحاشیه جشنواره فیلم برلین درباره نقش هنر در اعتراضات گفت‌وگو کردند.

در حالی که کنفرانس امنیتی مونیخ امسال به جای دعوت مقامات جمهوری اسلامی، از چهره‌های شاخص مخالف حکومت دعوت کرده، جشنواره فیلم برلین نیز در اقدامی در حمایت از مردم ایران، حضور موسسات سینمایی وابسته به جمهوری اسلامی را تحریم کرده و به جای آن به پخش آثار فیلسازان مستقل ایرانی پرداخت.

در همین حال، در ادامه حمایت‌های مقامات کشورهای مختلف از معترضان ایران، هارالد تروخ، نماینده پارلمان اتریش، کفالت سیاسی محمود محرابی، زندانی سیاسی، را برعهده گرفت.

ابراز نگرانی وزیران خارجه کشورهای غربی از اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران

در بیانیه‌ای که وزارت خارجه آمریکا درباره دیدار وزیران خارجه ایالات متحده، بریتانیا، آلمان و فرانسه منتشر کرده، آمده است شرکت‌کننندگان در این نشست ضمن ابراز نگرانی از تشدید اقدامات هسته‌ای ایران و عدم همکاری جمهوری اسلامی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از تهران خواستند مسیر خود را تغییر دهد.

وزیران خارجه این چهار کشور غربی همچنین درباره نگرانی‌های خود از همکاری‌های نظامی رو به گسترش ایران و روسیه و پیامدهای آن برای امنیت و ثبات منطقه و فرای آن گفت‌وگو کردند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، با اشاره به این دیدار گفت این مذاکرات بر نگرانی‌ها درباره تشدید تنش اتمی ایران و تعمیق همکاری‌های نظامی این کشور با روسیه تمرکز داشت.

وزارت خارجه فرانسه نیز این دیدار درباره جمهوری اسلامی را «مهم» خواند و گفت وزرای خارجه چهار کشور درباره «اتحاد و مسئولیت‌پذیری» خود برابر تشدید تنش‌های اتمی گفت‌وگو کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
یورو ۲۰۲۴

شنیداری

پادکست‌ها